Защо отменят паради за 9 май в Русия? Заплаха за сигурността или липса на техника?

0
779
1652099426791801
Нюз.бг

След по-малко от месец до годишните чествания на Деня на победата в Русия, Кремъл предприе крайно необичайната стъпка да отмени редица военни паради в регионалните столици. Планираните паради за отбелязване на съветската победа над нацистка Германия през Втората световна война бяха отменени в Курска и Белгородска област, които граничат с Украйна. Честванията на Деня на победата в окупирания от Русия Крим също бяха отменени.

Отмяната официално се дължи на опасения за сигурността, свързани с продължаващата руска инвазия в Украйна. Въпреки това много коментатори спекулират, че Москва все повече изпитва недостиг на танкове и разбираемо е нетърпелива да избегне подчертаването на мащаба на загубите, понесени от руската армия в Украйна.

Независимо дали истинската причина са проблеми със сигурността или недостиг на оборудване, решението за отмяна на тазгодишните паради за Деня на победата представлява болезнен удар за Владимир Путин, който намеква за мрачната реалност зад оптимистичните пропагандни презентации на Москва за колебливата му инвазия в Украйна.

Докато светът наблюдава развитието на руската инвазия в Украйна, UkraineAlert предоставя най-добрата експертна информация и анализ на Атлантическия съвет за Украйна два пъти седмично.

Ежегодните чествания на Деня на победата в Русия са тясно свързани лично с Путин. По време на управлението си той поставя съветския опит от Втората световна война в основата на усилията за възстановяване на руската национална гордост след предполагаемите унижения от 90-те години.

Путин трансформира традиционното руско благоговение пред съветските военни усилия в квази-религиозен култ към победата, пълен със собствените си догми, празнични дни и еретици. Самият Ден на победата се превърна в най-големия празник в годината, като поражението на нацистка Германия беше издигнато над всички други събития и постижения като определящ момент в руската история.

Този култ към победата отдавна задава тона в руската политика и обществен живот. Вътрешни и чуждестранни опоненти на режима на Путин са рутинно атакувани като „фашисти“, като всякакви текущи проблеми се разглеждат през поляризиращата призма на Втората световна война.

Тази тенденция никъде не е по-очевидна, отколкото в официалния руски подход към Украйна. Години наред украинските власти бяха неоснователно заклеймявани като „нацисти“, докато настоящата инвазия в страната се представя като модерно продължение на борбата срещу Адолф Хитлер.

Значението на Деня на победата за националната идентичност в Русия на Путин и тясната връзка на празника с войната в Украйна правят отмяната на парада тази година особено неудобна.

Други обществени тържества могат да бъдат отложени или изоставени без много шум, но неотбелязването на Деня на победата показва сериозни проблеми, които е трудно да се прикрият дори в строго контролираната информационна среда на Русия. Докато кремълските пропагандисти продължават да настояват, че нахлуването в Украйна върви по план, очевидната неспособност на властите да гарантират сигурността в Русия по време на този най-важен от националните празници предполага друго.


ADS