Икономиката на Япония може да загуби до 1,81 трилиона долара в случай на дългоочаквано мегаземетресение край тихоокеанското крайбрежие, което може да предизвика опустошителни вълницунами, рухване на стотици сгради и да причини смъртта на около 300 000 души. Това се изчислява в правителствен доклад, цитиран от „Ройтерс“.
Очакваните икономически щети в размер на 270,3 трилиона йени, или почти половината от общия брутен вътрешен продукт (БВП) на страната, са нараснали рязко от предишната оценка, възлизаща на 214,2 трилиона йени. Причината е, че новият анализ отчита инфлационния натиск и актуализираните данни за терена и земята, които разшириха очакваните зони на наводнения.
Япония е една от най-податливите на земетресения страни в света и правителството вижда около 80% вероятност от земетресение с магнитуд между 8 и 9 по протежението на земетръсната зона на морското дъно, известна като Нанкайския разлом.
Разломът е край югозападното тихоокеанско крайбрежие на Япония и се простира на приблизително 900 км, където Филипинската морска плоча е застъпена от Евразийската плоча. Натрупващите се тектонични напрежения могат да доведат до мегаземетресение приблизително веднъж на 100 до 150 години.
Миналата година Япония издаде първото си по рода си предупреждение за мегаземетресение. Според изчисленията тогава имаше „сравнително по-голям шанс“ за земетресение с магнитуд 9 в разлома, след като преди това имаше трус с магнитуд 7,1 на ръба му.
Земетресение с магнитуд 9 през 2011 г. причини смъртта на повече от 15 000 души, предизвика опустошително цунами и разтопяването на три реактора в АЕЦ „Фукушима“ в Североизточна Япония.