WSJ: Инфлацията е основният проблем на Путин!

0
73
putin rubla[1]
Секретно : Този ще свърши зле!

Докато Русия продължава да води война в Украйна, тя се сблъсква и с вътрешни проблеми – инфлацията. Миналата година руската централна банка удвои основния си лихвен процент в опит да контролира цените.

Въпреки това инфлацията продължава да расте, като този месец достигна 9%. Поскъпват стоки и услуги в различни сектори – от картофите (с 91% през тази година) до полетите в икономична класа (с 35%), съобщи The Wall Street Journal (WSJ).

И макар че цените не се повишават достатъчно бързо, за да предизвикат икономическа криза или социални вълнения, те са признак за нарастващ дисбаланс в икономиката. Ускоряването на инфлацията означава също, че военните конфликти ще стават все по-скъпи за Русия.

„В борбата с инфлацията руските власти нямат добри възможности – те не могат да спрат войната, не могат да решат проблема със заетостта и не могат да спрат да повишават заплатите на хората. Докато войната продължава, инфлацията ще остане висока„, посочва Александра Прокопенко, бивш икономист в Централната банка на Русия и изследовател в центъра „Карнеги“.

В четвъртък Кремъл заяви, че работи по мерки за ограничаване на цените, тъй като „някои инфлационни процеси предизвикват безпокойство у правителството и централната банка“.

Първите месеци на бойните действия в Украйна предизвикаха рецесия в руската икономика, но тя бързо се възстанови, тъй като държавата и компаниите намериха начини да заобиколят западните санкции. В същото време икономиката започна по-широка трансформация.
Правителството се върна към военните разходи в съветски стил, които съставляват около 7% от БВП. Днес военните разходи в Русия се превърнаха в основен двигател на икономическия растеж.

Заводите за производство на танкове, безпилотни самолети и боеприпаси за войниците работят на няколко смени седем дни в седмицата. През май Владимир Путин назначи нов министър на отбраната – Андрей Белоусов, макроикономист и привърженик на държавната намеса в икономиката. Според икономисти това назначение потвърждава, че икономиката и войната вече са тясно свързани.

От декември миналата година централната банка запази основния лихвен процент на ниво от 16%, но това нямаше голям ефект върху забавянето на инфлацията. Освен това през този месец руското правителство отмени преференциалните ипотечни кредити при 8%. Според експерти тази програма е допринесла за надуването на балон на пазара на недвижими имоти. В неотдавнашен доклад анализаторите на J.P. Morgan отбелязаха, че строгата парична политика в Русия „остава озадачаващо явление“.

За руснаците инфлацията предизвиква спомени за икономическата криза през 90-те години на миналия век. Много от тях ограничиха разходите си и се отказаха да пътуват на почивка. Други се присъединиха към общности в Telegram и споделят съвети къде да намерят изгодни оферти.


ADS