В Кремъл тази новина се възприема като предателство. Руски медии, близки до властта вече нарекоха Вучич „предател“, „изменник“ и определиха договора с Франция „нож в гърба на Путин и Русия“. Медиите припомнят, че Москва е предлагала 12 руски МиГ-29 на Белград на половин цена от сделката с Париж, но сърбите бавили дълго отговора и накрая се подиграли с Русия.
Емануел Макрон приветства покупката на 12 френски изтребителя от Сърбия, определяйки я като „стратегическа промяна“. „Това е истинска промяна“, каза той в отговор на въпрос за приятелските връзки на Сърбия с Русия. Известно е, че Белград така и не наложи санкции на Москва след началото на войната в Украйна. „Това е възможност за стратегическа промяна въпреки големия натиск, трябва да подчертаем. Това е истинска стратегическа смелост и възможност за Европа“, допълни френският президент в Белград.
Сърбия започна мащабна модернизация на военната си авиация през 2016 г. Тя направи това основно за сметка на руските самолети. Все пак Белград закупи два хеликоптера Ми-17 от Москва и получи подарък от шест изтребителя МиГ-29 втора ръка.
Към днешна дата сърбите имат около 14 МиГ и 27 румънски изтребителя-бомбардировачи J-22 Orao. През 2021 г. Белград обяви, че ще купи нови модернизирани МиГ-29 от Русия. След нахлуването на руската армия в Украйна Вучич охладня към тази идея.
Вчера сръбски военни експерти обясниха пред медиите, че изтребителите Rafale превъзхождат в много отношения руските МиГ-29. Така например Rafale има 14 възела за окачване за въоръжение, а МиГ-29 има само 10. Бойният пробег на френския модел е 1400 км, а руският – само 1000 км.
Но и това не е всичко. По време на приема в американското посолство в Белград по случай националния празник на САЩ 4 юли, президентът Александър Вучич заяви: Сърбия и САЩ са съюзници във важни исторически моменти. Имаме много добро партньорство и сътрудничество и се надявам да развиваме нашите отношения с уважение и разбиране.
Ден преди това Вучич се срещна с американския ген. Джеймс Хекер, на когото заяви, че Сърбия ще продължи да си сътрудничи със САЩ във военната област и че Белград ще продължи да доставя оръжия и боеприпаси на Украйна чрез страни-посредници.
В Москва реагираха като ужилени на рязката промяна на Сърбия в отношенията й с Русия. В интервю ген. Решетников, бивш шеф в КГБ, а сега председател на неправителствената организация „Наследство на Империята“ (място, събрало бивши ченгета, работещи за пропагандиране политиката на Путин), заявява:
„Сърбите са ни добри приятели и съюзници, които ни предават по примера на българите. Но и двете държави няма да се откъснат от връзката с Русия. Не могат, няма как да стане. България е нашият плацдарм към Сърбия и Гърция. Православието там не може без руското православие и без „Руски мир““.
Москва все повече се заблуждава в безпрекословното подчинение на среди в Сърбия и България, смятат дори руски експерти по Балканите като Никита Бондаров и Данаил Растегаев.
Не е случайно и заявлението на Вучич, че: „Не заменям европейския път на Сърбия за членство в БРИКС“. Пореден сръбски шамар за Путин.
Очевидно колосът на глинени крака Русия губи своето влияние на Балканите. Което е много добра новина за страните в региона.
Михаил Миланов