Хотелиери, рибари и еколози от Българското Черноморие поискаха днес вносителите на проектозакона за енергетика от ВЕИ в Черно море да го оттеглят преди второто му четене в Народното събрание. В дискусията се включиха и кметове на общини, политици – включително депутати. „Депутати от „Възраждане“ и БСП изразиха опасения, че така ще съсипем туризма и риболова. Поредни неистини. Това, което притеснява руските проксита в парламента е, че България ще произвежда енергия със собствен ресурс, без да се налага да зависи под каквато и да е форма от Русия“, посочи един от вносителите Ивайло Мирчев.
Какво казват противниците на идеята?
Според Борислав Гуцанов, депутат от коалиция „БСП за България“, ако бъдат поставени перки в морето, туристическата индустрия ще бъде унищожена. „В Италия, Франция, Испания, Турция, Гърция такива ветропаркове няма“, подчерта Гуцанов.
По думите му перки са поставени в северните морета, но там никой не ходи на плаж. Той подчерта още, че с туризма се изхранват над 250 хил. души у нас, докато с ветропарковете ще бъдат ангажирани максимум хиляда.
„Изграждането на паркове ще повлияе негативно и на морската флора и фауна, затова рибарите трябва да бъдат подкрепени в желанието им да запазят поминъка си“, твърди Гуцанов. Той подчерта, че всеки инвеститор ще се стреми да поставя перките колкото може по-близо до брега, защото в противен случай трябва да влага много пари за прокарването на кабели до сушата.
„За потребителите това също не е изгодно, защото таксата за пренос на енергия ще скочи“, каза депутатът. Той определи проектозакона като „брутално лобистки“, какъвто не е внасян в парламента през последните 30 години. Гуцанов изрази надежда, че вносителите му ще „проявят здрав разум“ и ще го оттеглят преди второ четене.
Какво казват вносителите?
Един от вносителите на законопроекта е депутатът от ПП-ДБ Ивайлов Мирчев.
„В Черно море ще може да се произвежда енергия от вятър. Потенциалът от офшорен вятър в българската част на Черно море е между 65-116 GW (за сравнение двата реактора на АЕЦ „Козлодуй“ са общо малко над 2 GW). Вятърните турбини работят в 46% (тези в АЕЦ-а в 90%) от времето през годината, което ги прави надежден източник на енергия“, посочи той във Facebook при приемането на проекта на закон.
Лъжа 1: „Перките ще се виждат от брега и ще убият туризма ни“.
Реалност: Вятърните турбини няма да се виждат от брега – те са разположени на 20 до 50 км навътре в морето. Ако нещо пречи на туризма ни, то това е бетонът по Черноморието.
Лъжа 2: „Това ще убие риболова“.
Реалност: Отстоянието между перките е 1 км, т.е. могат да минават рибарски кораби и да поставят рибарски мрежи, без да се пречи на нормалния риболов.
Лъжа 3: „Перките ще се поставят на пътя на Via pontica и ще унищожат птиците“.
Реалност: Турбините са на 20-50 км навътре в морето, далеч от маршрута на птиците, които летят в близост до бреговете.
Лъжа 4: „Турбините ще унищожат биоразнообразието в Черно море“.
Реалност: Няма опасност за морски обитатели, защото преди поставянето им се пуска специален сонар, който ги гони за периода на строителството. След това постаментите се превръщат в развъдник на риби, защото по тях полепват и се развиват треви, мъхове и миди, които привличат риба от цялото море.
България до момента е единствената страна в Европа без закон позволяващ поставяне на перки в морето. Румъния ни изпревари и в румънската част на Черно море вече се развиват проекти за над € 2 млрд“.
„Очакването ни е законът да бъде окончателно приет през февруари, а около 2030 г. да заработят първите вятърни турбини“, посочва Мирчев.