Водни оръдия и полицейски палки срещу знамето на ЕС в Тбилиси!

0
10
991 ratio gruziia protesti1
Източник : Нюз.бг

Втора вечер и нощ продължиха протестите в Тбилиси срещу решението на правителството на страната да спре преговорите за присъединяване към Европейския съюз. Медии съобщават и за втори пореден ден сблъсъци с полицията и арести, като полицията е изтласкала протестиращите от сградата на грузинския парламент с помощта на водни оръдия и сълзотворен газ.

Десетки хиляди души се събраха в сградата на парламента на булевард „Руставели“ в петък вечерта. Според кореспондентите на BBC, протестиращите са били дори повече от предишния ден, когато бе обявено и решението на грузинските управляващи. Обстановката периодично ескалира и по съседни улици, както и на площад „Свобода“. В центъра на Тбилиси са били съсредоточено много специални сили и техника за борба с безредиците.

Въпреки че полицията периодично е използва водни оръдия, цяла нощ протестирщи останаха в центъра на столицата и под прикритието на барикади от пейки и кофи за боклук.

На разсъмване полицията извърши груби арести. На този етап няма информация колко грузинци са по полицейските управления с наложени мерки освен данни на грузинското МВР за 107 души. Полицията твърди за 10 ранени служители на МВР.

Втора протестна вечер в Грузия Ведомството не съобщава за пострадали протестиращи, но един от лидерите на грузинската опозиционна партия „Коалиция за промяна“ Елена Хощария в първата вечер бе ранена, а в петък на демонстрацията се появи с гипсирана ръка. Тя сравнява действията на грузинската полиция с жестокото разпръскване на протестите в Русия и Беларус.“Няма да отстъпваме, няма да се предаваме“, заявява Елена Хощария, но излага теза и че международната общност трябва да помисли как да подкрепи хората в Грузия, които наистина вярват в европейските ценности.

Така по официални данни задържаните за двата дни на най-горещи протести надвишават 150.

През декември 2023 г. Грузия официално получи статут на кандидат за членство в ЕС, но след приемането на закона за чуждестранните агенти, представители на ЕС заявиха, че процесът на присъединяване на Грузия към съюза на практика е блокиран. Тази седмица и официално премиерът Иракли Кобахидзе обяви замразяване на преговорите с ЕС до 2028 г.

Освен това страната се намира и в политическа криза, след проведените парламентарни избори, спечелени от управляващите от „Грузинска мечта“, но оспорвани както от опозицията, така и от президент с искане за касиране. Международни наблюдатели също призоваха за повторното им провеждане. Едновременно с това бившата съветска република се намира и пред президентски избори.

Грузия разби сърцето на ЕС

Грузия, страна с население от 3.7 милиона души, е записала в конституцията си стремежа за членство в ЕС и традиционно е сред най-проевропейските държави от постсъветското пространство. Около 80% от грузинците подкрепят членството в ЕС, според социологически проучвания, а знамето на блока се вее заедно с националното пред почти всички държавни институции в страната.

Пряка аналогия на случващото се в Грузия в последните месеци може да се направи с Евромайдана или Майдана в Украйна – вълната от демонстрации и гражданско неподчинение, започнала в нощта на 21 ноември 2013 година, когато украинският президент Виктор Янукович отказва да подпише споразумението за асоцииране с Европейския съюз.768x432[1]

Протестиращите тогава се обявиха против това „замразяване“ на проевропейския път на Украйна и на практика доведоха до начало на необявена официално руско-украинска война, достигнала до първа ескалация през 2014 г. в Донбас и анексията на Кримския полуостров от Русия, включително след навлизане на т.нар. зелени човечета, за които след това Владимир Путин призна, че са били редовна руска армия. Тази война продължи с втора вълна, вече с пълномащабно руско нахлуване в Украйна през февруари 2022 г. и продължава и до днес.

Русия определя случилото се през 2013 г. в Украйна като фашистки преврат или като спонсориран от чужбина преврат.


ADS