Властите взимат спешни мерки, за да избегнем водната криза!

0
60
1366x768[1]
Дир.бг

След като по-рано днес стана ясно, че в 24 области на България, или общо 297 населени места, са на воден режим, ресорните министри отчетоха какви мерки предприемат.

Земеделското министерство изготвило цялостна стратегия, включваща инвестиции за подобряване на инфраструктурата на „Напоителни системи“. Що се касае до МРРБ, пък се осигурявал финансов ресурс, посредством програмата за общините, за обновяване на ВиК инфраструктурата.

Колкото до МОСВ, ресорният министър отчете, че „населени места на режим, причинен от липсата на вода в комплексните язовири, които управлява ведомството, няма“. Темата влезе и в парламента, като Корнелия Нинова от БСП заговори и за спиране на частни ВЕЦ-ове.

Виолета Коритарова, служебен министър на регионалното развитие и благоустройството, коментира пред журналисти след заседанието на Министерски съвет, че проектите по програмата за общините са предимно за рехабилитация и изграждане на нова инфраструктура, за да намалим именно загубата на питейно-битови води. Въпросът към нея бе има ли опасност от пресъхване на язовири и защо се губят количества вода по водопреносната мрежа.

„Нееднократно съм имала възможност да съобщя, че наистина ВиК инфраструктурата е много остаряла и изисква много силно финансиране. Финансовият ресурс за тази цел се осигурява посредством програмата за общините“, припомни Коритарова.

В края на юли от регионалното министерство съобщиха, че Инвестиционната програма за общински проекти е най-бързият възможен източник за инвестиции във ВиК инфраструктура в страната. Тя дава възможност на местните администрации да решат голяма част от проблемите с водоснабдяването в общините, които през летните месеци се изострят заради напояване, пълнене на частни водоеми, аварии, амортизирана водопроводна мрежа, засушаване и др., отбелязаха от ведомството, цитирани от БТА.

От МОСВ пък призоваха за спешни действия за осигуряване на питейно-битовото водоснабдяване на населението и изпълнението на нормативните изисквания към ВиК системите – главно по отношение на тяхната ефективност и намаляване на загубите на вода по водопроводната мрежа. От ведомството посочиха като възможност включване на нови и рехабилитация на стари водоизточници за алтернативно водоснабдяване.


ADS