Вицепрезидентът Джей Ди Ванс заяви, че Съединените щати са направили „много ясно предложение“ на Русия и Украйна по пътя към постигане на мирно споразумение, като добави, че „е време двете страни да кажат „да“, или САЩ ще се оттеглят от процеса“, съобщава Bloomberg.
„Настоящите линии, или нещо близко до тях, според мен ще бъдат финалната граница“, каза Ванс пред репортери в Индия. Той имаше предвид фронтовата линия в украинския конфликт и евентуално замразяване на конфликта при настоящото ѝ положение — вариант, за който Financial Times писа ден по-рано.
Financial Times съобщи във вторник, че Владимир Путин, на среща със специалния пратеник на Тръмп — Стив Уиткоф — в Санкт Петербург, е предложил прекратяване на военните действия по съществуващата фронтова линия, като се откаже от претенции към всички частично окупирани украински региони.
Ванс заяви, че и Украйна, и Русия ще трябва да се откажат от част от териториите, към които предявяват претенции.
Замразяването на конфликта по настоящата фронтова линия би било сериозна жертва за Украйна, която се стреми да възстанови контрола над всички свои територии в източната и южната част на страната, окупирани от Русия от 2014 г., включително Крим, коментира Bloomberg.
Съединените щати са готови да признаят контрола на Русия над Крим и да облекчат санкциите срещу Москва като част от потенциално мирно споразумение, съобщиха по-рано източници на агенцията. Президентът Володимир Зеленски заяви във вторник, че страната му не признава руската окупация на Крим.
„Ще се наложи да има известни териториални отстъпки“, заяви Ванс, като добави, че границата не е задължително да съвпада изцяло с настоящата фронтова линия.