По данни на НСИ за 2019 г. най-бедните 10% от българите получават едва 1922 лв. годишно или 160 лв. месечно. А от социалното министерство отчитат над 1.3 млн. души, които живеят под прага на бедността. И предлагат неговият размер да се повиши с 6 лв. за следващата година.
Деница Сачева: Има предложение добавките за пенсии да са до края на 2020 г.
След пенсия хората у нас взимат едва 40-45% от дохода от заплата, малко е! Капитан : Абе умна и красива гугутко, хората се нуждаят от осъвременяване на пенсиите, а не от Вашите кирливи подаяния от 50 лева. Ясно ли ти е, че една учителка с 40год. трудов стаж се е пенсионирала с 290 лева пенсия преди 20 години, а сега учител се пенсионира със 700 лв.?!? Как да живее тази със 290 лева???
Татяна е сред хората, които трудно се справят с финансите си. Жената получава минималния размер пенсия на месец. Налага й се да работи, за да се справи с разходите си. „Взимам кредити, погасявам ги с наеми от земи“, разказва тя пред Bulgaria ON AIR.
Споделя, че много от познатите й са в подобна ситуация.
По думите й около 100 лв. дават за лекарства и не се справят със сметките, издържат се с кредити.
Предложенията за прага на бедността срещнаха подкрепата на бизнеса. Синдикатите приветстваха идеите частично. Друга мярка обаче не получи одобрението на социалните партньори – при неверни данни от ТЕЛК решения, медицински комисии към НОИ да искат допълнителни изследвания и преразглеждане на определението. А мотивите на синдикати и работодатели са различни.
От ресорното министерство направиха анализ и на прилаганата икон.мярка за подпомагане по време на пандемията, известна като 60/40. Социалните партньори настояват тя да бъде удължена и след 1октомври, а от бизнеса призоваха за разработването на цялостно антикризисно законодателство за справяне с подобни ситуации за в бъдеще. Капитан : Четеш ли тикво, четеш ли?