Точно в 7 часа местно време транзитът на руски газ през Украйна към Европа бе спрян.
Договорът за транзит на руски газ през Украйна между Киев и Москва изтече с края на 2024 г. Украинската страна отказа да преговаря за ново споразумение в контекста на руската инвазия, започнала през февруари 2022 г.
В изявление на украинското Министерство на енергетиката се сочи, че спирането на потока на руски природен газ през украинска територия е „в интерес на националната сигурност“. „Спряхме транзита на руския газ. Това е историческо събитие“, заявява министърът на енергетиката на Украйна Герман Галушченко, цитиран в изявлението.
Още преди инвазията на Русия в Украйна активно се обсъждаха вариантите за алтернативни доставки за Европа, тъй като Москва неведнъж е използвала включително и дългосрочните си договори за газов шантаж. В момента криза заради спирането на транзита се очаква с внимание по отношение на Молдова, която и на 13 декември обяви извънредно положение.
Държавната агенция на РФ ТАСС също съобщава за спирането на транзита на природен газ. Отказът на украинската страна да продължи споразумението, което било и нееднократно заявявано, е лишило „Газпром“ от техническа и юридическа възможност да подава енергия по тези маршрути, се казва в изявление на руския холдинг. От газовия монополист припомнят и основните параметри на петгодишното споразумение, изтекло на 1 януари – подаването на 40 милиарда кубически метра годишно.
В изявлението на „Газпром“ от тази сутрин отново не се споменава и дума за войната, която Русия води срещу Украйна, включително и за намаляването на общото подаване на природен газ още през 2022 г., когато подаването през едната станция „Сохрановка“ бе спряно – „по технически причини“, които всъщност са военни, тъй като украинският оператор загуби контрол над станцията в Луганска област поради окупацията на украинска територия. Още през май месец 2022 г. украинският оперотар „Нафтогаз“ предупреди, че не може да гарантира транзита.
ТАСС обаче припомня и че Украйна е заявила готовността си да възобнови доставките през своята газо транспортна система по искане на Европейската комисия, ако това не е руски газ.
Така руският президент е допуснал вариант за сключване на договори за доставка чрез трети страни – турски, унгарски, словашки и азербайджански компании. ТАСС цитира и експерти, с които е разговарял, които са отбелязали, че в този случай най-разумната схема би била тази, която предвижда прехвърляне на правата на собственост върху газа на границата на Руската федерация и Украйна. По този начин газът, в рамките на търгове, в които ще участват европейски компании, ще преминава като неруски през украинска територия.
Темата обтегна отношенията Словакия-Украйна, особено след като Робърт Фицо заплаши заради спирането на транзита на газа, Словакия да спре да подава електричество за Украйна, която търпи сривове в енергийната си система заради постоянните атаки на Русия целенасочено по обекти от енергийната й инфраструктура. През пролетта на тази година руската армия започна да застрашава и обекти от газовата инфраструктура в украински области.
Износът на руски газ за Европа се срина на фона на политическите последици от войната на Русия срещу Украйна. Русия загуби първото място на доставчик на природен газ за Европа, след като началото на войната през февруари 2022 г. окончателно спря пускането на втория маршрут „Северен поток“ -2, а малко по-късно първият маршрут „Северен поток“ спря, тъй като тръбопроводите бяха повредени със саботаж. Отделно газоподаването постоянно намаляваше, включително и след като украинската армия завзе през август месец части от Курска област, включително станцията при Суджа.
Украйна беше основният маршрут на Русия за износ на газ за Европа, преди Русия да заложи именно на проектите „Северен поток“ 1 и 2.
Така единствената връзка за внос на руски природен газ в Европа остава по дъното на Черно море до Турция – маршрутът „Турски поток“, който у нас в България по политически причини получи и второ име – „Балкански поток“.