Испания и Португалия бяха засегнати от прекъсване на електрозахранването в понеделник, оставяйки милиони хора без ток. В Португалия официални източници съобщиха на местните медии, че прекъсването е в цялата страна, подобни съобщения идват и от Испания.
Международното летище Барахас в Мадрид остана без ток, а телекомуникациите също бяха засегнати, като жителите на двете страни казват, че нямат достъп до мобилни мрежи. Междувременно други летища в региона също са спрели работата си.
Испанският летищен оператор Aena предупреди за прекъсвания в профила си в социалните медии, заявявайки, че макар операторите на аварийно захранване да работят, „може да има проблеми“, засягащи наземните операции.
Службата за мониторинг на въздушния трафик Flightradar съобщи за проблеми в Испания и Португалия, свързани с „широко разпространени прекъсвания на електрозахранването, засягащи и двете страни“.
„Все още не наблюдаваме масови отменяния на полети, но следим ситуацията, докато се развива“, казаха те.
Много пътници са останали блокирани в метрото, както в Испания, така и Португалия. Барселона и Севиля са сред големите засегнати испански градове, като се съобщава, че са засегнати метро системите на Барселона, Валенсия и Мадрид. Влаковете са заседнали в тунелите между гарите, пише Euronews Portugal. Твърди се, че близо 23 влака в метрото са били евакуирани в Барселона.
По улиците на мадридския квартал Аргуелс съседи се тълпяха, разменяйки истории за приятели, хванати на различни места, от метрото до задръствания, причинени от спрели светофари.
Един портиер разказа пред The Guardian, че е помогнал на възрастна жена, заклещена между етажите в асансьор, когато токът е спрял. Други се втурнали към супермаркета, за да се запасят с основни продукти – само за да осъзнаят, че нямат пари в брой, а само карти, които не работят.
Националният железопътен оператор на Испания Renfe съобщи за спиране на влакове в резултат на прекъсването.
В Португалия са съобщени широко разпространени прекъсвания, засягащи мобилните мрежи, транспортните услуги и летищата, както и светофарите в Лисабон и Порто.
„Лудост е, опитвахме се да си платим за брънча, а после всичко спря“, разщаза Емили Лансдаун, която е в Лисабон, пред BBC. „Опитвахме се да хванем такси до плажа, защото всички влакове не работят.“
Появиха се и първите изображения, показващи последиците от прекъсването на електрозахранването. На едно от тях готвач използва фенерчето на телефона си, за да продължи да работи, докато метростанция в португалската столица Лисабон е затворена.
Междувременно, хора на Откритото първенство на Мадрид могат да бъдат видени да напускат турнира в тъмнина. Мачът на Григор Димитров беше прекъснат поради проблеми с електрозахранването. Това далеч не бе в полза на българина, като му попречи да затвори безпроблемно мача си с Джейкъб Фърнли на Мастърс 1000 турнира в Мадрид. Хасковлията водеше с 6:4, 5:3, но беше пробит, сервирайки за победата, и не след дълго електрическата мрежа в испанската столица се срина.
След спирането на тока организаторите не успяха да премахнат камерата, разположена в средата на корта. Това наложи спиране на мачовете, а официално становище колко време ще отнеме за отстраняването на проблема липсваше. Поради тази причина двамата тенисисти и тези, които също играеха на останалите кортове, бяха изпратени в съблекалните за неопределено време.
Шофирането през центъра на Барселона се превърна в рисковано занимание. След спирането на хилядите светофари коли, мотоциклетисти и пешеходци започнаха да се движат практически на сляпо, без никой да знае кой има предимство.
В гъсто населения квартал Ешампле, с интензивен трафик, шофьорите се струпаха на кръстовища, чакайки превозни средства по перпендикулярни улици да пресекат или да ги пропуснат. Пешеходците се възползваха от задръстванията по много улици, за да пресичат между спрели превозни средства от другата страна на улицата.