Разговорите между САЩ и Русия предшестват планираната за тази седмица среща между руския външен министър Сергей Лавров и държавния секретар на САЩ Марко Рубио, която е първата подобна среща между двете страни от повече от две години. В Европа има опасения, че чрез разговорите със САЩ Русия ще възобнови плана си за налагане на украински неутралитет и за съвместна американско-руска подялба с договорени сфери на влияние.
Срещата в Париж ще има за цел да очертае европейски план за действие след дните на хаотични брифинги от страна на администрацията на Тръмп. На срещата на върха ще трябва да се реши и как да се отговори на искането на САЩ да се уточни дали лидерите са готови да ангажират войски за стабилизиращи сили в случай на прекратяване на огъня.
Киър Стармър ще присъства, както и канцлерът на Германия Олаф Шолц и министър-председателят на Полша Доналд Туск. Франция е твърдо решена Обединеното кралство да участва активно във всички бъдещи дискусии относно Украйна.
От Даунинг стрийт заявиха, че смятат, че Стармър може да изиграе централна роля в осигуряването на бъдещето на Украйна, като предаде предупрежденията на Европа срещу потенциалното американско-руско разчленяване на страната директно на Тръмп, когато министър-председателят посети Вашингтон следващата седмица. След това той ще докладва на другите европейски лидери. „Това не е роля, която непременно сме търсили, но премиерът иска да влезе в нея“, каза източникът, пише The Guardian.
В неделя вечерта Стармър заяви пред The Telegraph, че е готов да разположи британски войски на терен в Украйна, за да опази мира.
Украинският президент Володимир Зеленски, говорейки в интервю от Мюнхенската конференция по сигурността, заяви, че се съмнява, че Владимир Путин е готов да направи отстъпки и повтори твърдението си, че Русия планира нападение срещу страните от нато през следващата година. Украйна и много от най-близките ѝ европейски съюзници смятат, че Путин иска преработване на следвоенния ред като предварително условие за прекратяване на огъня.
Потвърждавайки срещата в Париж, външният министър на Франция Жан-Ноел Баро заяви пред радио „Франс Интер“ в неделя: „Утре президентът ще събере основните европейски държави за обсъждане на европейската сигурност.“ Той заяви, че в страната духа вятър на единство.
Европейски дипломатически източници съобщиха, че в срещата на върха в понеделник следобед ще участват също Италия и Дания – представители на балтийските и скандинавските страни, както и генералният секретар на НАТО Марк Рюте и председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
На срещата ще бъдат обсъдени отбранителните способности, които Европа би могла да предостави, за да даде на Украйна надеждни гаранции за сигурност, включително план за автоматично членство на Украйна в НАТО в случай на явно нарушаване на прекратяването на огъня от страна на Русия.
САЩ заявиха, че трябва да има опустошителни последици за всяка страна, която наруши споразумението за прекратяване на огъня – елемент, който липсва в предишните споразумения за прекратяване на огъня в Украйна от 2014 г. насам.
„Само украинците могат да решат да спрат да воюват“, каза Баро. Украинците „никога няма да спрат, докато не са сигурни, че предложеният им мир ще бъде дълготраен“.
Предложението за членство в НАТО под условие за нарушаване на прекратяването на огъня от страна на Русия – вероятно изискващо от САЩ да останат гарант за Украйна – беше лансирано от някои американски сенатори и вече има подкрепата на висши европейски лидери, включително Александър Стуб, финландския президент. Той настоя, че не бива да се отваря вратата за руската фантазия за сфери на влияние.
Кийт Келог, специалният пратеник на САЩ за Украйна, запозна европейските лидери в Мюнхен със стратегията на САЩ за водене на преговори, която полският външен министър Радослав Сикорски определи като неортодоксална.
Нито Украйна, нито европейските държави са поканени на преговорите в Рияд. Келог заяви, че техните мнения ще бъдат взети предвид, и заяви, че предишните мирни преговори са се провалили поради голямата маса за преговори.