Близо 10 000 лв. и златни накити, собственост на 72 годишна бургазлийка са обезпечени от служителите на отдел „Криминална полиция” при ОДМВР – Бургас и Първо Районно управление – Бургас, работили по телефонна измама, осъществена преди дни спрямо възрастната жена.
За пореден път е ползвана класическата схема „оказване на съдействие на служители от полицията за задържане на телефонни измамници”, като 72 годишната бургазлийка, въпреки множеството превантивни съвети от органите на реда, се доверила на гласа в телефонната слушалка и „сляпо” изпълнявала указанията му. Посредством въвеждане в заблуждение, осъществено на 14.10.т.г., пенсионерката от бургаския комплекс „Лазур”, оставила найлонова торбичка със сумата от 20 000 лева и златни накити в близост до офиса на политическа партия „Атака” на ул. „Александровска”, след което се прибрала в апартамента си и изчаквала да й се обадят допълнително. Когато не получила ново телефонно обаждане се усъмнила, че е измамена и алармирала полицейските служители за случая.
В резултат на множеството оперативно-издирвателни действия, предприети от служителите на отдел „Криминална полиция” при ОДМВР – Бургас и Първо Районно управление – Бургас са установени и задържани т.нар. „мулета”, които взели парите и златните накити – това са : двама бургазлии / на 17 и 36 години/, в единия от които са открити : сумата от 9 580 лева и предадените от пенсионерката златни накити. По думите на двамата бургазлии, след като взели найлоновата торбичка и видели съдържанието й, се полакомили и не занесли торбичката на указаното им от „мозъка” на измамата място, а я задържали и се разпоредили с паричната сума.
Събраните до момента материали по образуваното досъдебно производство са докладвани в Бургаска районна прокуратура. След, като видяха „шкафчето“ на Бойко, апашите вече крадат кой от когото свари!
Припомняме, че при схемата «оказване на съдействие на полицейски служители при задържането на телефонни измамници”, възрастния човек получава телефонно обаждане / или на стационарния или на мобилния си телефон/ от непознат глас, който го заплашва с нанасяне на телесни повреди и заплахи за живота и здравето му. След неколкократни подобни обаждания, целящи да стресират пенсионера, по телефона му звъни втори непознат, представящ се за полицейски служител на ръководна позиция. Същият заявява, че е възможно възрастния човек да е жертва на телефонни измамници, като в района са разположени полицейски служители, ангажирани в специализирана полицейска операция за задържането на престъпниците. В хода на разговора „мнимия полицейски шеф” заявява на пенсионера, че е необходимо без притеснение да предостави наличните парични средства или ценните вещи / в повечето случаи се иска същите да бъдат хвърлени през балконите на жилищата/, уверявайки го, че след задържането на телефонните измамници, парите и ценни вещи ще им бъдат върнати лично от полицейски началник, като ще бъдат отличени и с награда от Министъра на вътрешните работи. Непосредствено сред прекъсване на телефонната връзка пенсионерът отново получава телефонно обаждане от непознат, който чрез една от класически схеми за осъществяване на телефонни измами :
- Катастрофа с жертва, предизвикана от близък роднина, който е задържан в ареста и за освобождаването му е необходима крупна сума пари
- Болен от / свински, птичи грип, ебола или друга актуална болест/ близък роднина, който е настанен в болнично заведение и за спасяването му е необходима скъпоструваща ваксина
- Настъпила трудова злополука / гръмнал бойлер или друг електроуред / възникнал пожар или взривена бомба, при който инцидент е пострадал тежко близък роднина. За да се извози в специализирана столична болница с хеликоптер и да се предприемат оперативни действия е необходима крупна сума пари.