От няколко дни в латиноамериканската държава има сериозни проблеми с електричеството и милиони останаха на тъмно след продължителни аварии.
В четвъртък кубинското правителство предприе „драконовски мерки“ за пестене на енергия, като нареди на множество предприятия да спрат работа до края на седмицата. Прекратени са и учебните занятия, затворени са всички заведения, предават местните медии.
Вчера вечерта премиерът Мануел Мареро направи телевизионно обръщение, в което обясни, че най-големият проблем е недостигът на гориво. Дори излъчването на обръщението обаче се забави с няколко часа – поради технически проблеми.
Управляващата комунистическа партия на Куба се оправдава, че кризата с тока е породена и от други фактори: „Засилените американски санкции срещу Куба, ураганите от последните седмици и цялостното влошено състояние на енергийната инфраструктура на острова“.
Кризата вече беше накарала служителите да отменят всички нежизненоважни държавни услуги. Училища от всички нива, включително университети, са затворени до неделя. Развлекателните и културни дейности, включително нощните клубове, също бяха затворени.
Правителството каза, че само основни служители от държавните хранително-вкусови и здравни индустрии трябва да се явят на работа в петък.
Служители на електропреносната мрежа посочиха, че не знаят колко време ще отнеме възстановяването на услугата.
Кризата бележи ново дъно на „острова на свободата“, където животът става все по-непоносим, като жителите вече страдат от недостиг на храна, гориво, вода и лекарства.
На практика цялата търговия в Хавана беше затворена по обяд в петък. Бръмченето на частни генератори се чуваше в някои домове и ресторанти и много жители седяха потни на праговете с отворени прозорци, докато слънцето пробиваше облаците.
Премиерът Мануел Мареро обвини в четвъртък за продължаващите прекъсвания на тока през последните няколко седмици „перфектната буря“, добре позната на повечето кубинци – влошена инфраструктура, недостиг на гориво и нарастващо търсене.
„Недостигът на гориво е най-големият фактор“, каза Мареро в телевизионно съобщение, което беше забавено с няколко часа.
Силният вятър и бурното море, които започнаха с урагана „Милтън“ миналата седмица, осакатиха способността на острова да доставя оскъдно гориво от лодки в морето до своите електроцентрали, казаха служители.
Правителството на Куба също така отдавна обвинява ембаргото на САЩ от епохата на Студената война, както и нов кръг от санкции при бившия президент Доналд Тръмп, за трудностите при придобиването на гориво и резервни части за експлоатацията на своите петролни централи.
Двете най-големи електроцентрали на острова, „Фелтън“ и сега излязлата от строя „Антонио Гуитерас“, произвеждат недостатъчно, каза правителството, и изискват незабавна поддръжка, част от четиригодишен план за съживяване на остарялата инфраструктура на Куба.
Бързоразвиващият се частен бизнес на Куба, който допринесе за повишеното търсене на електроенергия на острова, ще бъде таксуван с по-високи ставки за енергията, която консумира, за да компенсира недостига, каза Мареро.