Около 1 500 представителите на двете големи синдикални организации у нас – КНСБ и КТ „Подкрепа“, излязоха на протест пред Народното събрание. Те настояват за по-високи доходи и ръст на заплатите с процента на увеличение на инфлацията. Кордон от полиция пази зорко законодателния орган, като движението по бул. „Цар Освободител“ е блокирано.
Исканията на двете най-големи синдикални организации са свързани с доходите на работещите, трудовите и синдикалните им права, включително и отражението на Зелената сделка върху определени сектори, респ. мини „Марица Изток“. Също така синдикатите искат отлагане на плановете за либерализация на енергийния пазар за битовите потребители и вдигане на енергийните помощи за социално слабите.
Протестиращите издигнаха и транспаранти с надписи, за да изразят ясно недоволството си и да покажат за какво настояват -„Минимална работна заплата от 850 лева“, „Искаме бъдеще в България“ и „Здравето не е стока“, гласят част от лозунгите.
Тодор Капитанов от КНСБ коментира пред News.bg, че исканията на синдикалните организации са за увеличение на доходите, защото така положението не може да продължава. Няма сектор в България, който да не усеща липсата на средства. Работещите хора всеки ден пазаруват с цени с най-голям инфлационен индекс в Европа, изтъкна Капитанов.
Той смята, че вдигането на доходите може да стане от служебното правителство, но и от редовен кабинет. КНСБ се интересуват и от бюджета за догодина, където също нямало мърдане на минималната работна заплата, а синдикатите имат своите забележки за разпределението на парите на държавата.
КНСБ и КТ „Подкрепа“ малко по-късно ще се срещнат и с държавния глава Румен Радев, с когото ще обсъдят въпроси, свързани с доходите, трудовите права и проблемите в енергетиката, които висят с пълна сила.
Петър Бунев от Синдиката на железничарите в България (СЖБ) заяви пред News.bg, че транспортът на общия фон е в групата с по-ниска от средната работна заплата. Железницата е с 23% по-ниска от средната работна заплата за страната, така че, това изоставане с доходите изкарва хората на протест, подчерта Бунев.
Той уточни, че извънредният труд на работещите в транспорта се заплаща коректно, но пък се полага толкова много, при положение, че имат над 2 000 ваканции в самите железници. Ако се говори за осъвременяването на железницата, има доста средства от Плана за възстановяване и устойчивост. Сега трябва да се положат усилия да се оправят заплатите, настоя Бунев.
Той увери, че към настоящия етап не се подготвя стачка в железницата с нейното спиране, но ако няма вдигане на заплатите, ще има и спиране.
КНСБ и КТ „Подкрепа“ подготвят и голямо автошествие, което ще завърши пред президентството преди срещата им с държавния глава.