Шефът на Billa България: Таванът на надценката за едни стоки вдига цените на други!

0
693
768x432[1]
Източник : Нюз.бг

Проектозаконът на служебното правителство, с който се въвежда 10-процентов таван на надценката на продукти от 17 основни групи стоки е „решение, което ще създаде множество проблеми другаде“. Това заяви изпълнителният директор на Billa България Вигинтас Шапокас, който пред журналисти коментира насложилите се отношения между търговските вериги и служебното правителство.

„Имаме много негативно мнение за този закон. Ние вярваме в пазарната икономика, вярваме, че пазарът трябва да управлява търсенето, предлагането и цените. Във всяка държава правителствената намеса води до бедствие, имаме добър пример в Унгария – въведоха мерки и забрани и преди няколко месеца имаше 40% инфлация на цените на храните“, отбеляза Шапокас.

По думите му има и чисто юридически проблеми с текстовете – може да се стигне до ситуация, при която веригите да продават на една и съща цена (което ограничава конкуренцията) или при която дадени стоки се продават дълго време на загуба (което пък е в противоречие с антидъмпинговото законодателство).

„Billa България печели по 2 стотинки от всеки лев. Ако трябва да ограничим маржа и да губим пари, ние просто няма да можем да си го позволим – този закон ще е контрапродуктивен, за да компенсираме цената на 17 артикула, ще трябва да повишим цената на 100 други“, допълни Шапокас.

Диркеторът на Billa коментира и забраната на внос за 20 продукта от Украйна, и най-вече на зърното. В тази страна има много силно лоби на зърнопроизводителите – те не се интересуват от цената на хляба, интересуват се от своя бизнес и наличието на директни връзки с политиците им позволява да постигнат целите си, смята Шапокас. Той не вярва цените у нас да се повишат вследствие на тази забрана, а и смята, че ЕК ще намери решение.

Според него мерките за ограничаване на цените трябва да бъдат доброволни, но реално няма диалог с правителството – работна група с участието на властта е била сформирана през ноември с оглед евентуално въвеждане на еврото. „Дискусиите в тази работна група не са ползотворни, просто се хвърлят празни приказки. Не е имало заседания на работната група от ноември насам“, допълни директорът.

Той посочи, че е логично да се пита защо при намаляващи цени на електричество, газ и суровини храните продължават да поскъпват. „Този въпрос трябва да се зададе на доставчиците – разбира се, цената на труда скочи съществено, но това са само част от елементите, които формират цената на стоките. И ние се питаме защо цените продължават да растат“, призна Вигинтас Шапокас.


ADS