Посланикът на Русия Елеонора Митрофанова няма да бъде поканена на тържественото откриване на 48-ото Народно събрание. Това обяви Надежда Йорданова от „Демократична България“ след срещата на парламентарните групи в НС.
Покана няма да бъде отправена и към посланика на Беларус, допълни бившата правосъдна министърка. Йорданова посочи, че е много удовлетворена от подкрепата на предложението на ДБ.
„Мнозинството от политическите партии в 48-ото Народно събрание подкрепиха нашето възражение и Митрофанова, и посланикът на Беларус да не бъдат поканени на тържественото заседание на новия парламент“, заяви новата депутатка от ДБ. Йорданова поясни, че няма задължителен списък за това кои гости трябва и кой – не трябва да бъдат канени на откриването на новия парламент. Това ставало по преценка на страната-домакин кого да покани. НС ще уведоми МВнР, което изпраща поканите, и няма да включи представителите на двете дипломатически мисии в списъка.
Предложението руската посланичка да не получи покана за тържественото заседание беше на „Демократична България“ и се подкрепяше от „Продължаваме промяната“ и ГЕРБ, които пък се заканиха, че няма да стъпят в пленарната зала, ако Митрофанова присъства.
Задоволство изказаха и от ГЕРБ. „Удовлетворени сме, че надделя евроатлантическото мнозинство при вземането на решението, че не следва да бъде канени посланиците на Руската федерация и Република Беларус“, заяви председателката на ПГ Десислава Атанасова след срещата.
„Считаме, че това ще е правилното решение, което ще вземе администрацията, защото формално все още нямаме право на заседателен глас, но всички имаме право на политическа позиция“, каза тя. Атанасова добави, че становището на ГЕРБ изразява и позицията на техните избиратели. „И в този смисъл администрацията на Народното събрание няма да изпрати покана за участие в тържественото заседание на Народното събрание на тези посланици“, разясни Атанасова.
Десислава Атанасова припомни, че България беше обявена от Руската страна за неприятелска държава, но не очаква сериозна влошаване на отношенията между двете държави.
И преди днешната среща политическите сили потвърдиха позициите си „за“ и „против“. А от ДПС, които до този момент запазиха мълчание, се присъединиха към ГЕРБ, ПП и ДБ против присъствието на Митрофанова в пленарната зала за началото на пленарната сесия.
„Нашата позиция е ясна – няма място госпожа Митрофанова на заседанието другата седмица“, заяви избраният за депутат от ДПС Хамид Хамид.
На влизане в НС Андрей Гюров, който беше председател на ПГ на „Продължаваме промяната“ в предишния парламент, коментира, че и неговата формация е против присъствието на руската посланичка на тържественото заседание на 19 октомври.
„За нас мястото на посланик Митрофанова не е на тържественото заседание, а на депутатите е мястото в залата. Има си протокол, ще обсъдим, ние представили нашата позиция и те ще предприемат необходимите действия“, каза Гюров.
Категорично „за“ присъствието на Митрофанова заедно с другите посланици се обявиха от „Възраждане“ и БСП, а по-скоро сходна позиция заеха от „Български възход“.