Откакто от един месец са в изолация, руснаците забелязват, че надига глава един стар демон, който в последните години беше поизчезнал: алкохолизмът остава риск за населението, което вече предусеща задаващата се дълбока икономическа криза, пише Франс прес.
„Когато останах сама вкъщи, първата ми мисъл беше: „А, много подходящ момент да се напия“, разказва 50-годишната Татяна, която е в изолация в Московска област и от седем години не пие.
„Почти няма човек, който успява да устои, докато е в изолация“, казва тя, включвайки се във виртуална среща на дружеството „Анонимни алкохолици“, пренесли дейността си в интернет.
Още през първата седмица на изолацията продажбите на алкохол в Русия са скочили с 65 процента в сравнение с предходния месец, сочат данните на института за изследване на пазара ГФК. Според допитване на асоциация „Трезвена Русия“ („Трезвая Россия“) 75 процента от запитаните са си купили повече алкохол от обикновено, колкото купуват по празниците в края на годината.
Този пик се дължи отчасти на запасяването с провизии, но и на опасни популярни вярвания: „80 процента от анкетираните смятат, че алкохолът имунизира срещу COVID-19, докато в действителност е обратното – той понижава имунитета и обостря хроничните заболявания“, казва ръководителят на „Трезвена Русия“ Султан Хамзаев.
Според СЗО консумирането на алкохол в Русия между 2003 и 2016 г. е намаляло с над 40 процента благодарение на агресивна кампания на властите и сега руснаците пият средно по-малко от французите или германците.
Травмите от алкохола, които се изострят във време на криза, обаче са трайни.
„По време на изолация равнището на тревожност при нестабилни пациенти се повишава. (Хората от тази рискова група) започват да пият“, за да се отпуснат, казва Василий Шуров, психиатър, специалист в областта на алкохолизма и наркоманиите. Той отбелязва, че частната клиника в Москва, която ръководи, е засипана от обаждания.
Из лечебното заведение, където всички легла са заети или запазени, пациенти с блуждаещ или освирепял поглед сноват насам-натам, събирайки се в стаята за пушене. Сред тях е и един разчорлен 30-ина годишен мъж, дошъл преди три дни, който сподели, че „за всички вкъщи така е по-добре“.
Организациите за борба с домашното насилие отчитат взрив на насилието от началото на изолацията.