Руското правителство подписа закона за отмяна на споразумението за риболов с Великобритания, съобщава ТАСС.
Споразумението е сключено през 1956 г. между СССР и Обединеното кралство. На британските рибарски лодки беше разрешен риболовът в определени райони на Баренцово море по крайбрежието на Колския полуостров. Споразумението остава в сила и след разпадането на СССР, тъй като Русия е правоприемник на Съветския съюз.
Документът е предимно едностранен и не носи ползи за руската страна, се посочва в придружаващите материали. Като се има предвид прекратяването на търговския статут на най-облагодетелствана нация за Русия от страна на Великобритания през март 2022 г., отмяната на документа няма да доведе до сериозни външнополитически и икономически последици за Русия!
Законът ще влезе в сила десет дни след публикуването му.
Този ход е показателен за това колко дълбока е станала пропастта между Русия и Запада след две години на конфликт и реторика от времето на Студената война, пише „Ройтерс“.
Риболовното споразумение от май 1956 г. е подписано в Лондон в повратна точка в Студената война: през тази година Хрушчов осъжда Йосиф Сталин, предлага мирно съвместно съществуване със Запада и дори посещава Великобритания през април.
Днес обаче погледът на Москва е по-суров.
Президентът Владимир Путин представя Съединените щати и техните съюзници като разпадаща се империя, която иска да унищожи Русия и да открадне нейните природни ресурси. На свой ред Западът определя Путин като убиец, а Русия на Путин – като враг.