Ренесанс на диалектите : Как крайният Югозапад говори с Изтока – вкусно изследване!

0
684
orig3
Източник : Дир.бг

Българските диалекти в последно време се радват на значителен ренесанс, сочи мащабно изследване за езиковедите от Института по български език към БАН. Под формата на уникална карта на България те разкрива съкровищницата на българските диалекти чрез автентични рецепти на традиционни наши гозби, предавани от поколения наред до днес.

„И в Дебърско, и в Прилепско, и в Шуменско и във Великотърновско ще сготвят сарми и ще ги назоват точно с тази лексема. Ще ви ги направят и в Родопите, но там ще ви ги поднесат като „апраци“, в Пазарджишко и в Сливенско ще са „гушки“, в Троянско „фтички“.

Виждате, че тук крайният Югозапад на езиковата територия кореспондира с говори от Изтока. Същото е и с лексемата за пръжки, много любими на населението навсякъде – в повечето от говорите, днес в РСМ използват думата жумерки, както и в Шуменско, Силистренско (т.е. на другия край).

В Беровско ги знаят като клиси, както и в някои родопски говори, а също и в Корчанско. Всички тези примери, а има още стотици, говорят за единството на езиковия ни континуум“, разказва в интервю за Dir.bg проф. Анна Кочева, ръководител на уникалния проект.

Картата далеч надхвърля днешните териториални граници на България и своеобразно чертае нейните етнически граници.

В цяла Южна България, от Странджанско, а после в западна посока, като преминете през Логодаж, Берово и стигнете до Корчанско ще ви приготвят зелник и ще ви разкажат рецептата. И още за българските гозби, за приликите и разликите в историческо-географската област Македония, за обредните ритуали, свързани с народния календар и живите български говори, разказва проф. Кочева.

Професор д-р Ана Кочева е изтъкнат езиковед от БАН – диалектолог и специалист по история на българския език, ръководител на Секцията за българска диалектология и лингвистична география в ИБЕ.

Тя е създател на „Карта на българския език на ново място по света“, която обхваща 15 милиона българоезични (по етнически произход), съавтор на интерактивната „Карта на диалектната делитба на българския език“, автор на книгата „Смесеният език на виенските българи“.

От две години осъществява най-крупното екипно диалектно изследване на българската езикова територия през 21 век чрез уникална интерактивната кулинарна езикова карта на България. Потомка на Миладиновския и Хаджовския род от Македония Ана Кочева е един от най-добрите наши експерти в областта на историческите и езикови теми свързани с Р Северна Македония.


ADS