През изминалата година не сторихме нужното, за да може 2019-а да бъде по-лесна, заяви президентът Румен Радев в новогодишното си обръщение.
Той посочи, че 2018 г. е била година на корупционни скандали и ерозия на демократичните права и институции.
„Проблемите бяха отсрочвани, но не и решавани. Примирихме се със застоя и безвремието, с липсата на цели и реформи. Преглътнахме ръста на цените и ниските доходи. Зачеркнахме машинното гласуване и други идеи, гарантиращи честни избори. Продължава отстъплението на закона и справедливостта пред произвола“, каза държавният глава.
Тази вечер мнозина ще говорят за бъдещето си, а някои ще споделят и планове за емиграция, други ще пуснат и неканения гост на празничната трапеза – политиката. Но политиката не се прави на масата, а се определя и решава от усилията на милионите осъзнати личности, коментира Румен Радев.
Вярвам, че за изминалите години българите свикнаха да дишат въздуха на свободата и няма да позволят тя да бъде ограничавана, заяви той. Убеден съм, че нашият народ може да излезе от всяка криза и безпътица, когато надмогне егоизма и страха и обедини усилия в името на справедливостта, законността, суверенитета и просветеното бъдеще, посочи държавният глава и допълни, че в това е смисълът на единението и бъдещето ни като народ и държава.
Радев каза, че повечето от нас имат щастието да посрещнат 2019 г. с близките и приятелите си, други и сега са на работа, а стотици хиляди са далеч от родината. В изминалите месеци някои са загубили роднини и приятели. Други отново ще посрещнат празника в недоимък. Нека в тези часове и в следващата година не забравяме за тях, апелира той и отбеляза, че когато отваряме сърцата си и подаваме ръка на слабите, получаваме от тях повече сила и смисъл, отколкото им даваме.
2019-а ще бъде такава, каквато я сътворим с общи усилия. Нека тя да донесе здраве във всеки дом, сила на духа, за да преодолеем трудностите, и дързост в сърцата, за да сбъднем мечтите си, пожела президентът. Бог да пази България и да благослови усилията на достойните, които творят добро – такива винаги е имало, има и днес, каза той.