Путин пак излъга! „Орешник“ не бил „вундервафе“!

0
9
130825702 3b53aedd 4a80 4a0c a7ba 14863245495f[1]
Нюз.бг

„Орешник“ не е „вундервафе“ – оръжие – чудо. Терминът е разпространен от нацистката пропаганда по време на Втората световна война. С него се обозначавали редица най-нови революционни разработки на оръжия, на които се възлагали надежди за спечелването на войната и оставането Хитлер на власт.

При сегашните условия Русия няма да може да пусне в масово производство междуконтиненталната балистична ракета „Орешник“. Това прогнозира пред „Канал 24“ Роман Свитан, военен експерт, инструктор по летене и полковник от резерва на Въоръжените сили на Украйна.

Според него тази ракета не може да се смята за „вундервафе“.

Според анализатора тази ракета е вече на около десетина години и руснаците „могат да нарекат всичко с този термин“. Според Свитан няма как тази ракета да постъпи на бойно дежурство или дори да влезе в масово производство – по-специално заради икономическите проблеми на руснаците, свързани със санкциите от Запада.

„Производството на ракета от такова ниво е сложно, защото тя изминава хиляди километри и има отделни бойни глави. Така че това е сложно производство и да се пусне на конвейера е нереалистично за руснаците в тези условия, в които се намират сега.

Те могат да я пуснат на конвейера, ако например замразят войната, тогава след 3-4 години тази ракета ще влезе в масово производство. Тогава, разбира се, ще могат да ги щамповат по няколко десетки бройки, но не и по стотици“, обясни Свитан.

Путин излъга, че руските балистични ракети „Орешник“ не могат да бъдат прехванати. Съществуват противовъздушни системи, които са в състояние да направят това.

Това посочи пред Си Ен Ен Фабиан Хофман, изследовател в ядрения проект в Осло. Според него някои американски и израелски противоракетни системи ще могат да свалят няколко бойни глави.

„Системи като SM-3 от Aegis или Aegis Ashore, а най-вероятно и Arrow 3 и THAAD (Terminal High Altitude Area Defence) могат абсолютно да се справят с този тип заплаха“, обобщи Хофман.

Военният анализатор отбеляза, че икономическият фактор е по-голям проблем от самото прехващане, тъй като за свалянето на всички бойни глави ще са необходими голям брой прехващачи.


ADS