„Нещата вървят доста добре, бройката на новозаразени е голяма, но започва да спада. Тази седмица този тренд ще се пречупи. За да излезем от пика обаче трябва да се пречупят още два – заетостта на болничните легла – те още ще растат. Този на смъртността също трябва да се пречупи. Очаква се още 10 дни да се повишава броя на хоспитализираните“. Това заяви в ефира на Нова тв математикът проф. Николай Витанов.
Според него в края на март нещата ще са други.
„Заболеваемостта се очаква да е спаднала много под 5000 случая на ден и да се разглежда въпроса за отмяната на зеления сертификат. Смъртността да е доста под 1%, заетите легла пък да са под 300“, уточни той.
По думите му заетостта на COVID леглата е под контрол, а капацитетът е двойно повече от заетостта.
Вирусологът проф. Радостина Александрова от своя страна посочи, че Омикрон има поне три подварианта – BA.1, BA.2 и BA.3.
„Разликата между тях е колкото между изходния и Aлфа варианта. BA.2 вероятно се разпространява по-добре от BA.1. Активното разпространение на коронавируса означава, че той продължава да се изменя. Вирусът не е изпробвал всичките си варианти и възможности“, подчерта медикът. И добави, че имунитетът срещу коронавирусите не е продължителен, но добрият имунен отговор може да доведе до по-леко протичане. „Едва ли Омикрон ще е последният вариант“, прогнозира проф. Александрова. Тя коментира и постоковид синдрома.
„Една част от преболедувалите впоследствие изпитват определени симптоми, а се появяват и нови. Това може да продължи с месеци. Има повече 200 възможни симптома – сред най-честите са задух, умора, проблеми с концентрацията. Вирусът се развива с по две мутации на месец“, коментира вирусологът.
ADS