Намираме сме в много особен, нов период от здравната криза. Не е завършила напълно поредната вълна от Делта варианта“,обясни пред БНТ проф. Радка Аргирова.
По думите й се подготвя ваксина, която да е активна специално срещу Омикрон, но и такава, която да е активна срещу всички варианти на коронавируса. Прогнозата е, че тези ваксини ще се появят поне след шест месеца.
Според нея, в момента Омикрон се разпространява много бързо, протича по-леко като заболяване, но бързото разпространение е пагубно. Много сериозни са последствията след самото заболяване. Усложненията могат да обхващат всички органи.
На фона на това леко протичане, смъртността в Западна Европа е много ниска. У нас обаче има очаквания за по-висока смъртност, защото нивата на ваксинация са по-ниски, предупреди Аргирова.
Специалистът обясни, че се е доказало, че този вариант се влияе от ваксината, които използваме днес. „Важна е бустерната трета доза“, допълни тя.
По думите й, образуването на антитела има динамика. Този период е по-дълъг при преболедували и по-кратък при ваксиниране.
Проф. Аргирова обясни, че влизаме в нов етап с ваксинирането на децата и обясни, че са много важни маската и дистанцията между хората.
Специалистът обясни и, че клиниката на Омикрон при ваксинирани е с тежко главоболие и умора. По-рядко има кашлица и температура.
След преболедуване е важно да се направят допълнителни изследвания. Това е добре да се направи два до три месеца след прекаран COVID-19 – сърдечно-съдово,белодробно, лабораторни изследвания.