Скандалът „Апартамент гейт“ рефлектира пряко върху доверието у политиците, уронва и нашия престиж, заяви президентът Румен Радев.
Той посочи, че има само едно жилище – в столичния кв. „Редута“ и подчерта, че е придобито преди старта на политическата му кариера.
„Да, придобил съм жилище от фонда на Министерство на отбраната в Пловдив, като полковник командир на авиобазата. Няма нищо общо МО и забогатяването с власт“, отсече президентът пред БНТ.
Румен Радев заяви, че управляващите трябва да отговорят как са придобити средствата за закупуване на луксозни апартаменти.
„Апартамент гейт“ трябва да има своите последствия, настоя президентът.
„Това е вододел, дали ще останем общество, тънещо в разгул или ще поемем по пътя на правова държава“, каза президентът.
Всичко е публично и видно, описано точно в имотната ми декларация, посочи още президентът и допълни, че от началото на прехода е работел като летец.
Последният КСНС постигна нещо много важно – липсата на политическа воля за реална борба с корупцията, посочи президентът.
„Участниците на КСНС направиха доста, за да го обезмислят, свиках 3 съвета на тема „Отбрана“, настоявах да се реализират проектите за модернизация, заяви Радев. По думите му са се постигнали много добри решения, пълен консенсус, който обаче се е разпаднал още на излизане от президентството.
„Последният съвет постигна нещо много важно – липсата на политическа воля за реална борба с корупцията. Опитите за политизация на този проблем. КСНС показа краха на т. нар. анти корупционен модел. Партиите вместо да се чистят сами, те ревностно бранят тези хора. Дори ги изкарват някакви морални герои. Остават на значими постове в партиите, а правителството се отказа от повече оставки, защото те вече прехвърлят критичната маса. НС абдикира от отговорността си да контролира и да се изкаже по отношение на КПКОНПИ“, допълни той.
Според него има разлика между оставките – едните са доброволни, а за другите може би не е така.
„Управляващите създадоха закон и орган, които да ги прикриват и оневиняват. В момента управляващото мнозинство избира председателя на Анти корупционната комисия. Искам да разсея внушението, че съм настоявал аз да избирам ръководството на Комисията. Винаги и тогава, и сега продължавам да настоявам, че трябва да има институционален баланс при този избор, както и при „тримата големи“. Целенасочено бяха унищожени моите квоти.
На практика управляващите напълно капсулираха контрола върху този орган единствено при себе си.
„Резултатите, както обичат да казват, са видими“, каза още Румен Радев.