„Продължаваме промяната“ изведоха корупцията като основен недостатък на 100-те дни управление на кабинета „Желязков“ в позицията си, в която обобщават старта на редовния кабинет. В същото време не се отказват да внесат вот на недоверие към правителството след получаване на конвергентния доклад за България, макар че не подкрепиха този, който беше по същата тема и НС го отхвърли преди Великден.
„След първите 100 дни управление на коалиция „Ново начало“ няма промяна в позицията на „Продължаваме промяната. След като получим дата за приемане на България в еврозоната, ще инициираме вот на недоверие към правителството, което ни върна към мрачните години на управление на кабинета „Борисов“ 3, с подкрепата отново на Пеевски“, заявяват от ПП.
В позицията се констатира, че още с първите 100 дни от работата на новото управляващо мнозинство България рязко си е припомнила периода преди 2020 г., когато корупцията е процъфтявала, парите от данъци са се раздавали „от джипката“ на приближени на властта и цялата държавна машина е обслужвала няколко човека на върха. В новото управление на Борисов няма нищо ново, освен, че партията на вечния му партньор Пеевски вече се казва „Ново начало“, заявяват от „Продължаваме промяната“!
За тези 100 дни управляващото мнозинство, според ПП, е свършило следното:
Мнозинството „постави под риск милиарди левове европейски средства, които не натоварват държавния бюджет, но от тях трудно се краде. Ключовите антикорупционни закони, задължителни, за да получим второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост, се бавят умишлено. Няма движение по новите правила за избор на членовете на антикорупционната комисия, а старото ръководство продължава да се саморазправя с политически опоненти на кабинета“, критикуват от ПП. Докато се бави антикорупционното законодателство, се върнаха и корупционните схеми в пътното строителство, се посочва в позицията. „Вдигна цената за строеж на километър магистрала на 50 млн. лева. С близо 25 млн. лева повече от пазарните цени. Това е потенциална „корупционна надбавка“ от милиард и половина само за един проект от 60 км“.
ПП смятат, че е компрометирано здравеопазването. Позволено беше на частните болници, които получават пари от Националната здравноосигурителна каса, да купуват лекарства без обществени поръчки. Изчислили сме щетите – 100 млн. лв. отиват в частни джобове, вместо за заплати на медицински сестри и млади лекари, посочват от политическата сила.