По първоначални данни, става дума за информация, свързана с казуса „Росенец“!
Полиция извършва претърсвания и изземвания на документи от Община Бургас, предава репортер на Флагман.бг. По първоначални данни, става дума за информация, свързана с казуса „Росенец“, твърди наш източник.
Искра.бг припомня, че скандалният казус с парк „Росенец“ стана публично достояние благодарение на Константин Бачийски. Той пръв повдигна въпроса и му даде гласност, както и разкри евентуални злоупотреби на Община Бургас, областната управа и министерства, както и партийни лидери, и управляващи.
Днес този случай стана отново особено актуален заради извършена проверка в община Бургас от различни институции. Самите проверяващи отказаха да разкрият пред медиите какви документи са били изискани, но по-късно стана ясно, че те са за „Росенец“. От местната управа обявиха, че нарушения нямало никакви, защото още от 2012 година тези земи били присъдени на държавата от съда. Общината не тълкувала това решение, а го изпълнявала и затова със своя заповед била деактувала в полза на държавата.
Каква е истината по случая „Росенец“?
Още в преходния парламент в рамките на временната комисия, която се занимаваше със случая „Росенец“, Константин Бачийски разкри как със своя заповед кметът на Бургас Димитър Николов е деактувал над 4600 декара в лесопарка.
Но ако се върнем малко по-назад ще видим, че „Росенец“ е народен парк от 1934 година с указ на Цар Борис III, който е обнародван през 1935 година. През 1944 година всичко се национализира, като се дава на Община Бургас да го стопанисва.
След 1989 година хората могат да си реституират собствеността, която са притежавали преди 1944 година. Тогавашният кмет Йоан Костадинов поисква народният парк да бъде върнат на общината. Последва съдебно решение по този въпрос, с което на практика се казва, че няма как този парк да бъде върнат, след като той така или иначе се стопанисва от местната управа.
Тогава Йоан Костадинов издава акт за превръщането му в общинска собственост и въпросните над 4600 декара стават със статут, при който нито могат да се продават, нито нещо друго може да се прави с тях. Междувременно в съда тече дело с Перчемлиев, което е само за 9 декара и което Община Бургас губи. Не е ясно дали в случая местната управа защитава добре интересите си.
След това настоящият кмет Димитър Николов, вместо да деактува само загубените 9 декара, със своя заповед деактува всички над 4600 декара. От този момент нататък със земите започва да се разпорежда бившият областен управител на Област Бургас Вълчо Чолаков. Той от своя страна извършва различни разпоредителни сделки с тези имоти.
През 2017-2018 година последва нов обрат, след като Община Бургас решава да си възстанови собствеността. Но тя успява да го направи само върху 3500 декара. Важено е, че тези земи са във вътрешността на „Росенец“. Но най-апетитните 1100 декара, които са около морето, тя ги загубва. По изчисления, които не са официални, с тези свои действия Община Бургас си нанася щети за около 150 милиона лева.
От разговора с Константин Бачийски стана ясно, че той е успял да намери заповедта за отписването на въпросните над 4600 декара, докато е проверявал общинските архиви покрай проучванията, които е правил по казуса с летните сараи на Ахмед Доган в парк „Росенец“. Тогава му е било казано, че всички документи са били прибрани от директора на „Общинска собственост“ Живко Димитров. Бачийски е започнал да го търси, но той не е отговарял на своя мобилен телефон. Дори е ходил на място, но пак не е успял да го открие. Това е продължило цяла седмица.
Накрая той е решил да отиде в архива на общината и е започнал да рови в документите. Така е намерил, че кметът е деактувал тези над 4600 декара със заповед, която е със същия номер като официална заповед за „Хляб и хлебни изделия“. След като си е тръгнал, Бачийски е бил принуден да се върне обратно в архива, защото е получил обаждане от жената, която работи там и тя е плачела по телефона. Разказала му е, че след като той си е тръгнал, при нея са отишли и са извадили от паметта на копирната машина какви документи е преснимал Бачийски.
Като са видели какво е копирал, е напрежението е нараснало. Бившият общински съветник е бил попитан на какво основание отива да преглежда документи в архива и той е цитирал Закона за местното самоуправление и местната администрация /ЗМСМА/ всички от администрацията са длъжни да му предоставят информация, която е свързана с неговата работа. Тогава се е появил и самият Живко Димитров, когото Бачийски не е можел да открие в продължение на цяла една седмица.
Корупцията е и си остава най-големият проблем в България. По този повод Бачийски казва, че за справянето с нея трябват: Честни хора с чепат характер.