Пленуът на БСП отмени прекия избор. Така новият лидер на социалистите ще бъде избиран само от конгреса, както това ставаше преди наложените от бившата лидерка Корнелия Нинова промени в уставните правила, научи Dir.bg от участници в заседанието на „Позитано“ 20.
Предложението беше направено от комисията по устава с председател Филип Попов и гласувано от Националния съвет, което още продължава.
Последната дума обаче за отпадането на прекия избор на председател ще има конгресът на 15 и 16 февруари.
Пленумът отмени също така и забрани, свързани с мандатността.
Всички гласувани от Националния съвет на БСП промени в устава подлежат на ревизия от конгреса, който може или да ги потвърди, или да не ги приеме. Предварителните нагласи, според социалисти, членове на НС на партията, са, че най-висшият форум ще одобри отпадането на прекия избор и избирането на лидер от конгреса, но вероятно ще отхвърли премахването на изискването за мандатност при постовете.
Снимка: Булфото
Националният съвет на столетницата заседава днес във връзка с подготовката на предстоящия 51-вия конгрес на партията и приемането на документите за форума.
Към момента кандидатите за лидер на социалистическата партия са 16, след като преди дни Драгомир Стойнев се оттегли от надпреварата. Сили ще премерят няколко членове на сегашното ръководство на БСП – и.д. председателят Атанас Зафиров, Борислав Гуцанов и Кристиан Вигенин. Първите двама са министри в коалиционния кабинет с ГЕРБ и ИТН, а третият е евродепутат. В състезанието се впуснаха още бившият лидер и премиер Сергей Станишев, както и двама бивши председатели на софийската организация на БСП – Калоян Паргов и Румен Овчаров.
Снимка: БТА
Още на влизане на пленума единият от претендентите, Калоян Паргов, анонсира, че основната тема на заседанието ще бъде по какъв начин ще се осъществи изборът на председател – дали с конгрес, или пряко, което е въпрос и на промени в устава на левицата. По думите му това ще бъде и водеща тема на конгреса.
Паргов каза, че се чувства като Доналд Тръмп, който е очаквал Джо Байдън като съперник, а накрая е получил Камала Харис.
По думите му с конгреса е малко по-сложно. „Очевидно е, че някои документи за конгреса са апокрифни, особено за кандидати като мен, което прави битката не равнопоставена. Ще поставя този въпрос, ще изискам поне последната седмица да сме на равна основа всички“, заяви Паргов.
На въпрос, колко са избирателите, които имат право на пряк избор, Паргов каза, че те са били около 84 хиляди през 2020 г.
Снимка: БТА
Бившият евродепутат Петър Витанов заяви, че това е последното му участие в Национален съвет. „Аз трудно намирам място в този съвет, моето мнение е коренно различно и не искам да преча с присъствието си, добави той. Витанов прогнозира, че по-голяма част от кандидатите за поста председател ще си направят отвод. „Почти съм сигурен, има двама-трима по-сериозни, които ги обуславят не техните имена и биографии, а конюнктурата в момента“, коментира Витанов.