Пазители на българщината от цялата страна се събраха за 11-та поредна година в Жеравна!

0
1821
obedineni idioti
Снимка : Флагман. Жеравна : Да живее България! Текст Капитан

Настоящото издание на фестивала е посветено на 140-годишнината от Освобождението на България и 110 години от обявяването на нейната Независимост

Започна 11-тото издание на най-българския фестивал, който посреща гости и изпраща приятели – фестивалът на народната носия в Жеравна. Интересът към него е оромен, очаква се броят на посетителите тази година да надмине 25 000 души, колкото бе рекордът през 2017 г.

От петък, 17 август, до неделя, 19 август, в местността Добромерица край един от най-живописните архитектурни резервати у нас – село Жеравна, ще се съберат хиляди българи, които чрез носията се ще върнат като с машина на времето в миналото.

За поредна година тук бе и вицепремиерът по икономическата и демографска политика и лидер на НФСБ Валери Симеонов, който е и един от учредителите на „Пазители на българщината“ – организация, подкрепяща инициативи, свързани с опазването на корените ни.

„Това място тук ни зарежда с най-чистата енергия на родолюбието, връща ни в историята, към корените ни, към традициите. Фестивалът на народната носия в Жеравна е уникален и в световен мащаб и показва, че на българина не му е чуждо родното и че колкото и да е склонен към уважение или политане към чуждото, дълбоко в себе си той е истински патрито“, каза Валери Симеонов.

Сред гостите, пременени с носии,  бяха и заместник-председателят на НФСБ Валентин Касабов, зам.-лидерът на ГЕРБ Цветан Цветанов, основателят на „Средна европейска класа“ и генерален спонсор на фестивала Георги Манев, кметът на Котел Коста Каранашев, както и другите официални лица, присъстващи на събитието.

Настоящото издание на фестивала е посветено на 140-годишнината от Освобождението на България и 110 години от обявяването на нейната Независимост.

По традиция бе връчено годишното отличие „Апостол на българщината“. Негови носители са проф. Божидар Димитров, който вече не е сред живите, както и писателят Антон Дончев, автор на култовия роман „Време разделно“.

Тази година отличието отиде при Симеон Пешов заради огромната му подкрепа към редица мероприятия, свързани с опазване на българската история.

Огромният позитивен заряд на фестивала не секна дори по време на лек инцидент с тока на сцената, който угасна за няколко минути. В тъмнината хиляди българи се изправиха на крака и като един запяха химна на България.

Да бъдем позитивни и по-добри, бе и посланието на председателя на фондация „Българе“ Христо Димитров, който е и създател на едноименния танцов ансамбъл.

Хиляди хора се стекоха за този първи фестивален ден – ведри, усмихнати, настроени за веселие и участие в един неповторим с уникалността си спектакъл, в който посетителите не са просто зрители, а скромни участници.

Фестивалните дни ще продължат и в събота и в неделя , когато се очаква още по-богата програма. По стар български обичай, под венчило тук мина холивудската звезда Бен Крос, който припозна България за втора родина, с любимата му Деяна Бонева.

Фестивалът на фолклорната носия в Жеравна е масово автентично изживяване, в което всеки се потапя доброволно, приемайки условията на фестивалния правилник, информира Десант. А той е създаден, за да се случи наистина един скок назад във времето за три дни, съвременният човек да се откъсне от цивилизацията и да се пренесе, макар и за малко, в една друга реалност, в най-българското време.


ADS