Британският вестник Times публикува под заглавие „Паяците на Путин“ редакционен коментар за атентата в Санкт Петербург, при който бе убит руският провоенен блогър Владлен Татарски (Максим Фомин). Основните тези на материала са изведени от руската редакция на BBC.
Според журналистите от вестника убийството на Татарски е по-вероятно да е свързано с вътрешните противоречия в Русия, отколкото с действията на украинските специални служби.
Вестникът цитира думите на Михайло Подоляк, съветник на ръководителя на украинската президентска канцелария, който, коментирайки смъртта на Татарски, пише, че „паяците се ядат един друг в буркан“.
В отговор на официалната версия на руските власти, че взривът уж е организиран от Украйна, вестникът пише: „Това беше прекалено дори за манипулаторите на новините на Путин. Подобни твърдения може и да ласкаят киевските служби за сигурност, но техните служители е очевидно, че нямат нито време, нито възможност да вербуват агенти в ултра националистическите кръгове в Русия.“
„Убийството по-скоро отразява разцеплението в елита на Путин, брутализацията на вътрешната политика и бандитския манталитет, който е започнал да доминира в руската армия“, се казва в редакционната статия на Times.
Вестникът прокарва и аналогии към убийството на дъщерята на руския философ Александър Дугин миналото лято с разцепление в руския елит, както и припомня конфликта между основателя и ръководител на ЧВК „Вагнер“ Евгений Пригожин, и подкрепящите го ултранационалисти, от една страна, и служителите на Министерството на отбраната.
Фомин пропагандираше възгледите на Пригожин – и беше взривен в кафене, което преди това принадлежеше на Пригожин, припомня вестникът.
„Първото нещо, което може да се заподозре, е, че нападението е организирано или от вътрешни противници на групата „Вагнер“, или от онези, които ревнуват от нейното влияние в Кремъл“, смята вестникът.
Недоволството в руското общество не се ограничава само до армията, а вестникът припомня и че в последната година поне 15 високопоставени служители на големи енергийни компании са загинали при мистериозни обстоятелства – падайки от прозорците на високи сгради или моторни лодки.
Макар че всички тези случаи формално се описват като злополуки или самоубийства, в действителност те може да са свързани с промяна в разпределението на паричните потоци: на фона на икономическия упадък на Русия възможностите за „разпиляване“ намаляват, твърди Times.
Вестникът се позовава и на материал на кореспондента на „Уолстрийт джърнъл“ Еван Гершкович, който преди да бъде арестуван по обвинения в шпионаж, описва в своя статия как руските финанси стават все по-напрегнати от необходимостта да се поддържат високи военни разходи и да се изплащат субсидии – при общ недостиг на работна ръка и масово напускане на млади хора, които бягат от мобилизация.
„Ето как започват да се образуват пукнатини в един автократичен режим, който става все по-строг, но не постига успех“, заключава Times. Путин е създал система, която по негови изчисления е трябвало да управлява поне още 10 години, но този сценарий става все по-малко вероятен с всеки изминал ден, заключава вестникът.