Патриарх Даниил : Безродници ли сме, та да преименуваме храма „Св. Александър Невски“? Патриарх Даниил: Безродници ли сме, та да преименуваме храма „Св. Александър Невски“?

0
12
snimka patriarha mitrofanova razbuni 004[1]

Българският патриарх Даниил коментира в интервю за БНР темата за преименуването на храма „Александър Невски“ – предложение, което вече дойде от няколко места и личности, сред които общинари от СО, историкът Иван Илчев и др. Те се обединяват около идеята патриаршеската катедрала да носи името на Св. Иван Рилски. Тя обаче не се възприема от главата на Българската православна църква (БПЦ).

„Различни настроения и тенденции е минал политическият живот на страната, но хората, които са били натоварени с организирането и построяването на храма, са успели да осъществят това дело, минали през толкова много трудности.

И аз питам днес – ние днес, техните потомци, зачитаме ли волята и усилията на дарителите, които са на този храм? Мислим ли за това? Ние какви сме? Безродници ли ще се наречем?

Утре нашите потомци ще кажат, тези бяха безродници, предците ни даваха мило и драго, направиха един храм, на който всеки българин се радва. В продължение на близо 100 години няма по-великолепен, красив храм от „Свети Александър Невски“ на Балканския полуостров. И ние днес, и то хора, които не познават църковния живот, да им се въртят такива мисли в главата – да променят името на храма“, каза главата на БПЦ.

Според него призивите за преименуване на храм-паметника „Свети Александър Невски“ се дължат на „едно голямо неразбиране“. Даниил е убеден, че тази идея идва от нецърковни среди.

Патриархът изрежда няколко факта в защита на запазване на името:

„Решението да се построи такъв храм, който да изрази радостта от Освобождението и да изрази благодарността за хилядите жертви, войници, които дадоха живота си за Освобождението на България, това решението да се построи такъв храм през 1879 година от Учредителното събрание, до освещаването на храма през 1924 година – 45 години, от призива на Александър Батенберг 1881 г. да започнат да се събират средства.

В тази кампания са участвали държавни институции, различни министерства, различни комисии. Целокупният народ се е откликнал към това да допринесе, да дари средства за построяването на този храм. Това означава, че от 1881 г. до 1912 г., когато се построява храмът вече, това са 31 години. Минали сме през това време през различни политически трудности, противоборство между русофили и русофоби.

Според него преименуването може би също така ще внесе допълнително разделение в обществото.

Капитан : Ние и сега сме разделени! Едните сме православни християни, а другите сте  Сатаната от Съветския съюз!


ADS