Парламентът даде мандат за ускоряване приемане на еврото в България! Безхаберни депутати шапшали са против!

0
72
991 ratio evro lev[1]
Фрогнюз

Депутатите приеха проект на решение за ускоряване и завършване на процеса по практическата подготовка за приемане на еврото в Република България. Вносители са бившият премиер и настоящ лидер на ГЕРБ Бойко Борисов и група народни представители.

Народните представители гласуваха със 111 гласа „За“, 46 гласа „против“ и 13 гласа „въздържали се“. При прегласуване, поискано от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, проектът на решение отново бе приет със 118 гласа „За“, 44 гласа „против“ и 13 гласа „въздържали се“.

По време на дебатите Димо Дренчев от „Възраждане“ заяви, че не вижда смисъл в проекта на решение освен надпревара между ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ или ДПС – коя от трите партии е по-по-най в евро атлантизма. Той смята, че е по-добре за България да запази сегашната си валута – а именно българският лев. Дренчев смята още, че България може да приеме еврото, само ако има референдум по темата и гражданите го пожелаят.

Димо Дренчев е на мнение, че България не може да влезе в еврозоната от 1 юли 2025 г. Самото въвеждане на еврото се случва винаги в началото на годината – от 1 януари, уточни той.

Ивайло Чоргов от „Възраждане“ пък попита как се излиза от Еврозоната и сравни влизането на България в клуба на богатите като „убийство“ и капан без изход.

Икономистът и депутат от ПП-ДБ Мартин Димитров също взе думата. Той смята, че „Възраждане“ правят поредната фалшива новина и заблуда за отлагане влизането в Еврозоната. Димитров е на мнение, че е възможно през есента, когато България изпълни критериите за еврозоната, да е в изборна обстановка, да няма Народно събрание и при това положение мандатът на служебния кабинет да поиска конвергентния доклад.

Председателят на парламентарната група на ИТН Тошко Йорданов заяви, че България трябва да влезе в Еврозоната, но само когато страната е готова. Обвързването на еврото с нарастване на икономиката е малоумен довод, разкритикува Йорданов. „ПП-ДБ са ясни и са на издръжка на две посолства.
ГЕРБ в лицето на Бойко Борисов трябва да се доказват на някого и се бърза, ако случайно отговорим на критериите за инфлацията и ще се иска бърз конвергентен доклад. За бизнеса еврото ще е добре, но за българските граждани няма да е добре – ще има спекула и покачване на цената на хранителните стоки“, коментира Йорданов.

От ГЕРБ-СДС също отговориха на всички критики относно приемане на еврото и еврозоната. Бранимир Балачев заяви, че влизането в Еврозоната е в полза на българската икономика.

В проекта на решение е записано, че Министерският съвет, в координация с Българската народна банка, трябва да ускори и завърши процеса по практическата подготовка за приемане на еврото в Република България. Освен това Министерският съвет, в координация с Българската народна банка и другите отговорни институции, след приемането на закона по т. 2.1 от Народното събрание, да завърши в определените в Закона за въвеждане на еврото в Република България срокове изготвянето на нормативната рамка по прилагането на същия закон, с оглед на правната и институционална сигурност за бизнеса и гражданите.

В тази връзка Министерският съвет, в координация с Българската народна банка и другите отговорни институции, да завърши процеса на техническа подготовка за приемане на еврото в тримесечен срок от приемане на Решението на Съвета на Европейския съюз за отмяна на дерогацията на Република България.

Нещо повече – Министерство на финансите трябва да положи всички усилия за договаряне на най-кратки срокове за изготвянето на докладите. В случай, че Република България изпълни критерия за ценова стабилност до 31.12.2024 г., Министерският съвет да изиска дата за приемане на страната в еврозоната от 01.07.2025 г.

В заключение на проекта за решение е записано, че Република България приема еврото при запазване на официалния валутен курс на лева към еврото, равен на централния курс от 1,95583 лева за 1 евро.


ADS