След шестмесечно разследване и повече от 50 изслушвания междупартийното парламентарно разследване установи, че партията „Национален сбор“ (RN) на крайнодесния политик Марин льо Пен, е служила като „комуникационен канал“ на руската власт във Франция.
Марин льо Пен е подкрепяла незаконното анексиране на Крим от страна на Москва, се посочва в доклада, който изтече в медиите.
Крайнодясната партия „Национален сбор“ на Марин Льо Пен, обвинена в близост до Кремъл, се надяваше да изчисти името си, като създаде парламентарно разследване за разследване на чуждестранна намеса във френската политика.
Но докладът за констатациите на комисията, който изтече в пресата тази седмица, показва, че този ход се е обърнал зрелищно, като вместо това е установено, че политическите позиции на Льо Пен понякога повтарят „официалния език на режима на Путин„, обобщи АФП.
Текстът, който трябва да бъде публикуван следващата седмица, беше приет в четвъртък с единадесет гласа срещу пет – за ужас на председателя и инициатора на разследването, депутата от „Национален сбор“ Жан-Филип Танги, който веднага отхвърли процеса като „фарс“.
Гласуването се състоя само няколко дни след като Льо Пен беше разпитана от членовете на разследването, като се закле под клетва, че не е имала връзки с Кремъл, като същевременно потвърди подкрепата си за превземането на Крим от Москва – което тя нарече „повторно присъединяване“.
Тази подкрепа е „видимо оценена в Москва“, пише докладчикът на доклада Констанс льо Грип, като отбелязва, че руската преса е отразила широко интервюто на крайнодесния лидер от 24 май, „повтаряйки с голямо задоволство твърдението, според тях потвърдено от Марин Льо Пен, че Крим е и винаги е бил руски“.
В доклада си от 218 страници Льо Грип, член на управляващата партия „Ренесанс“ на президента Еманюел Макрон, посочва „дългогодишната“ връзка между Русия и крайнодясната партия, съоснована от Жан-Мари Льо Пен, като отбелязва, че „стратегията за политическо и идеологическо сближаване“ с Москва се е „ускорила“, след като дъщеря му стана лидер на партията през 2011 г.
По време на разтърсващ телевизионен дебат преди втория тур на президентските избори на 24 април Макрон атакува крайнодясната си опонентка, обвинявайки я, че на практика е на заплата в Кремъл заради връзките на партията ѝ с руска банка.
„Когато говорите с Русия, не говорите с чуждестранен лидер, а с вашия банкер“, каза Макрон на Льо Пен, твърдейки, че заемът на партията ѝ от руска банка, свързана с Кремъл, я прави „зависима от Владимир Путин“ и неспособна да „защитава френските интереси“.
Льо Пен неведнъж е заявявала, че не е имала друг избор, освен да търси кредитори в чужбина, тъй като френските банки не желаят да работят с нейната партия – някои от идеологически съображения, други поради хронично нестабилните финанси на партията.