От “Винету” до “Времеубежище”: Бойко Борисов честити 24-и май и “Букър”-а на Георги Господинов!

0
674
vinetu[1]

В сянката на историческото постижение на Георги Господинов и романа му “Времеубежище”, наградени с международната литературна награда “Букър” преминаха изказванията на родните политици по повод 24-и май и Денят на българската просвета и култура. Честитките на някои обаче станаха повод за подигравки.

„Чест и признание за българския език, Георги Господинов и България!“, написа Бойко Борисов.

В коментарите под публикацията му обаче потребители реагираха с насмешка:

“Бате Бойко, браво! Не знаехме, харесваш и друго освен Винету!”

“Поздравявам Ви с втората прочетена книга, в този нелек преход от “Винету” към “Времеубежище”. Но поне и двете започват с “В”.

“Това ли е втората прочетена книга след “Винету”? Сериозна градация”

Подигравките за “Винету” са свързани с изказвания, в които Борисов е заявявал, че това е любимата му книга. През 2021 г. лидерът на ГЕРБ отправи критики, към онези, които му се подиграват, но без да иска допусна друг гаф като заяви, че “Винету” е в два тома. Всъщност книгата на Карл Май е в три части.

 

Какво казаха останалите политици? 

Честит празник на българската писменост и култура!  24 май е празникът, който безспорно носи най-много положителни емоции на всички българи. А този 24 май е още по-специален. В навечерието на най-българския празник получихме още един повод за гордост и то свързан именно със силата на думите – Георги Господинов и неговият роман “Времеубежище” бяха отличени с най-престижната световна награда за литература – “Букър”. Искам да благодаря на Георги Господинов, че ни припомни, че времето принадлежи на онези, които са готови да се откъснат от миналото и да погледнат смело напред към бъдещето. Благодаря, че ни припомни, че България може и че “там, където има тъмнина, винаги дреме чудо”, написа Кирил Петков.

 

“Честит празник на буквите, на просветата, науката, културата и славянската книжовност. Да пребъде делото на светите братя Кирил и Методий и на техните ученици. Благодарност на българските учители, научни, просветни и културни дейци, посветили живота си на най-благородна #кауза: да пазят и предават българската духовност. Тя ни е съхранила като народ в най-трудни години. На нея трябва да се опрем и днес”, призова Корнелия Нинова.


ADS