Парламентът реши да похарчи 3,3 млрд. за модернизацията на българската армия след двудневни дебати. Със 151 гласа „за“, 7 „против“ и 1 „въздържал се“ депутатите приеха двата проекта за придобиване на нова бронирана машина и нови бойни самолети.
Правителството предвижда да се закупят не по-малко от 90 броя бойни бронирани машини за механизирано отделение и не по-малко от 60 броя специални /осигуряващи и обслужващи/ бронирани машини. Логистичната поддържка на бойната техника ще се извършва от българска фирма и това условие ще бъде заложено в договора. Първият проект ще струва 1.464 млрд. лв. с ДДС със срок на плащане 12 години.
Предвижда се да се придобият и общо 16 бойни самолети на два етапа, които да отговарят на изискванията на ЕС и НАТО. На първия етап ще бъдат закупени не по-малко от 8 и ще струват около 1,8 млрд. лева.
По време на дебатите партиите изразиха принципна подкрепа за модернизацията на армията и отчетоха значението й за националната ни сигурност. Единствено депутатите от „Воля“ бяха против, тъй като според тях държавата не може да си позволи в момента такъв разход, предвид че има по-приоритетни сектори като здравеопазване и образование.
„Това е най-големият грабеж, който обрича поколенията на нищета“, настоя Веселин Марешки.
Позицията на „Воля“ провокира ГЕРБ и „Обединени патриоти“ да отговорят с притчи и вицове.
Патриотът Юлиан Ангелов от трибуната разказа виц от социалните мрежи, според който Веселин Марешки бил против закупуването на изтребители, защото не му разрешили да направи бензиностанция в Граф Игнатиево.
По време на разискванията от левицата изтъкнаха, че в проектите няма конкретика и изразиха притеснения дали те наистина ще бъдат осъществени, но въпреки това застанаха зад тях.
Соцлидерката Корнелия Нинова заяви, че от БСП са „за“ модернизацията на армията, стига разходите да не надхвърлят повече от 2% от БВП, както и да бъдат ангажирани фирмите от българската военна индустрия и българската икономика в проектите. Тя отчете, че и двете условия са изпълнени в проектите на министър Красимир Каракачанов.
Борис Вангелов от „Обединени патриоти“ напомни, че 28 години българската армия не е модернизирана и не е придобивала нова основна бойна техника, освен транспортни самолети и хеликоптери и настоя, че не става дума за колосален разход.
„Разходите са 1,23% от БВП, а той е над 100 млрд. лева. Това означава, че по трите проекта – за въоръжените сили е третият, общо годишно ще се плаща 300-400 млн. лева, дори по-малко“, каза той.
Ген. Константин Попов от ГЕРБ пък настоя, че дебатът не е точно какви изтребители и бойни машини да бъдат закупени, а за това Народното събрание да покаже отношението си към армията и националната сигурност.
„В момент на криза се обръщаме към армията. Отбраната осигурява инвестиции, работни места“, напомни той и призова всички да гласуват „със зеленото бутонче“.
От ДПС също застанаха зад проектите за превъоръжаването и очакват следващите стъпки – конкретните оферти от държавите за закупуване на бойната техника.
Десислав Чуколов от „Атака“ отбеляза, че не е против модернизацията, но пък настоя да не се ограничаваме с избор на изтребители само от държави от ЕС и НАТО.