Правителството на Росен Желязков подписва договора за проучване и търсене на нефт и природен газ в „Блок 1-26 Хан Тервел“, който се намира в Черно море.
На официална церемония в Гранитна зала на Министерски съвет споразумението бе подписано Министерството на енергетиката и чуждестранната компания, която ще извършва дейностите – „Шел“.
Новите проучвания в Черно море са важна крачка за разкриване на потенциала на собствения добив в България в контекста на енергийната независимост на страната ни, което е водещ приоритет на правителството.
„Това е от друга страна потенциал, който показва, че в България има политическо доверие и стабилност за чуждестранни инвеститори за дългогодишни планове занапред, което ще има въздействие върху енергийната сигурност и диверсификация на източниците на природен газ. През следващите години заедно с проучването и доверието, което местните общности ще окажат на този подход, ще се похвали с гарантиране на енергийната ни независимост с много по-евтин източник на енергийните ресурси“, надява се Росен Желязков.
Малинов е в Бука за шестото заседание на Междуправителствената комисия за икономическо сътрудничество
Той пожела и на „Шел“, и на българските граждани с откритие на находища на природен газ.
Министърът на енергетиката Жечо Станков заяви, че за него е чест да представи подписването на един изключително важен договор за търсене и проучване в Черно море.
„С подписването на договора се прави още една важна стъпка във връзка с бъдещи доставки на газ. Винаги съм твърдял, че газът, който бъде открит на сухоземната и офшорните територии ще бъде най-евтиният газ“, увери енергийният министър.
Той посочи още, че в търсенето и проучването на бъдещи открития в територията, България ще получава плащания до 30%. Министърът благодари на премиера за мандата, който даде за извършването на всички тези действия.
„При полагане на този основополагащ триъгълен камък в нашите взаимоотношения и надяваме се, че ще извършим дейността безопасност. Това е една от най-важните дейности, готови сме да подпишем договора„, каза Окпере. И уточни, че първо трябва да се направят 3D заснемания, с които да се установи дали е възможно да се установи диверсификация на доставките на газ в България.