НАТО изпраща „силно послание“ за членството на Украйна, но без да дава график!

0
607
Flag of NATO, North Atlantic Treaty Organization and Ukraine
Нюз.бг

Украйна ще получи „положително послание по пътя към членство“ в НАТО. Това заяви генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг, цитиран от „Ройтерс“.

На срещата на върха във Вилнюс лидерите на страните от НАТО ще обсъдят последиците от руската инвазия, която доведе войната до прага им.

Столтенберг обаче увери, че Киев ще получи повече военна помощ и облекчаване на формалните условия, за да се присъедини към нов формат на сътрудничество с Алианса, като т.нар. Съвет НАТО-Украйна трябва да проведе първото си заседание утре.

„Уверен съм, че това ще бъде положително и силно послание за Украйна и пътя ѝ напред към членство“, изтъкна Столтенберг часове, преди да бъде домакин на срещата на върха в литовската столица.

Съветникът по въпросите на националната сигурност на САЩ Джейк Съливан също заяви, че срещата ще изпрати „положителен сигнал“ относно кандидатурата на Киев за членство.

Той посочи, че ще бъде очертан „път на реформи“ за Украйна, за да може тя да се присъедини към НАТО, но няма да приема график за членството ѝ.

На срещата на върха трябва да бъдат одобрени и първите всеобхватни планове на НАТО от края на Студената война насам за защита срещу евентуална атака от Русия.

От своя страна, Москва разкритикува двудневната среща на върха.

Говорителят на руското външно министерство Мария Захарова прогнозира, че това ще бъде „пъстър спектакъл в най-лошите традиции на западната манипулация“.

Въпреки че членовете на НАТО са единодушни, че Киев не може да се присъедини по време на войната, те не успяват да постигнат съгласие по въпроса колко бързо може да се случи това след края на конфликта и при какви условия.

Украинският президент Володимир Зеленски, който също се очаква да присъства на срещата във Вилнюс, оказва натиск върху НАТО да даде на страната му ясен път към членство, така че да може да се присъедини скоро след края на войната.

Членовете на НАТО от Източна Европа подкрепиха позицията на Киев с аргумента, че поставянето на Украйна под чадъра на колективната отбрана на НАТО е най-добрият начин Русия да бъде възпряна от ново нападение.

Страни като Съединените щати и Германия обаче са по-предпазливи спрямо всеки ход, за който се опасяват, че може да въвлече НАТО в пряк конфликт с Русия и да доведе до световна война.


ADS