На последната си изява на Великден папа Франциск е бил с омофор от България!

0
9
1366x768[1]
Дир.бг

На церемонията от ложата на „Свети Петър“ вчера, на последния Великден на папата, той е сложил омофор, който е получил като подарък при посещението си в България, съобщи NOVA по повод кончината на главата на Римокатолическата църква.

Омофор произлиза от гръцката дума за „покров, покривало“ и в богословието е част от епископското или папското облекло. Представлява широка лента с изображения на кръстове, спускаща се от двете страни на гърдите, преминаваща отзад на врата.

Папа Франциск бе на официално посещение в България от 5 до 7 май 2019 г. При посрещането му на летище София тогавашният премиер Бойко Борисов му подари омофор, златовезана икона и българско кисело мляко.

Три месеца е продължила изработката на един от ценните подаръци за Папа Франциск – тържественият омофор. Той е дело на жена, експерт в изработването на църковни одежди – Нина Димитрова. Тя получила поръчката за изработването на омофора от Борисов и от Дирекцията по вероизповеданията. Тъй като не е католичка, на Димитрова се наложило да изучи каноните на Ватикана.

Кардинал, познат като камерарий (или камерлинг), в момента ирландско-американския кардинал Кевин Фарел, ще направлява ежедневните дела на наброяващата близо 1,4 млрд. вярващи Римокатолическа църква по време на периода, познат като „празен престол“.

Погребението на папа Франциск ще се състои до 9 дни, а конклав за избирането на негов приемник ще бъде свикан в рамките на месец, съобщи Ватиканът, цитиран от АНСА.

Конклавът се провежда в Сикстинската капела. До двата конклава през 1978 г., които избраха Йоан Павел I и Йоан Павел II, кардиналите оставаха в импровизирани стаи около Сикстинската капела.

Думата конклав идва от латински и означава „под ключ“.

Произлиза от традиция, започнала през XIII век, когато кардиналите са били затваряни, за да бъдат принудени да вземат решение възможно най-бързо и за да се ограничи външната намеса.

През този период на участниците им е забранено да общуват с външния свят. Телефоните, интернет и вестниците не са позволени и полицията във Ватикана използва електронни средства, за да налага правилото.

С изключение на първия ден от конклава, когато има едно гласуване, кардиналите гласуват два пъти дневно.

За избора на нов папа е необходимо мнозинство от две трети плюс един. Ако никой не бъде избран след 13 дни, се провежда балотаж между двамата водещи кандидати, но все още е необходимо мнозинство от две трети плюс един. Това цели запазване на единството и пречи на избора на компромисни кандидати.


ADS