Втората световна война приключи през май 1945 г., но Съветският съюз сграбчи Източна и Централна Европа „в желязна хватка чрез неимоверна военна сила, репресии и идеологически контрол“. Това заявиха министрите на външните работи на България, Чешката република, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия и САЩ в обща декларация по повод 75 години от края на Втората световна война, съобщиха от Външно министерство.
Централната и източната част на континента останаха под управление на комунистически режими в продължение на почти 50 години. Балтийските държави бяха окупирани противозаконно и анексирани, отбелязват те.
„В продължение на много десетилетия мнозина европейци от централната и източната част на континента жертваха живота си, устремени към свободата, докато милиони бяха лишени от своите права и основни свободи, бяха подлагани на мъчения и насилствено разселване. Обществата зад желязната завеса отчаяно търсеха път към демокрацията и независимостта“, припомнят министрите.
„Събитията от 1956 г., създаването и дейността на „Харта 77“, движението „Солидарност“, протестите, добили популярност като Балтийския път, падането на комунистическите режими в Източна Европа през 1989 г. и сгромолясването на Берлинската стена бяха важни събития, които решително допринесоха за възстановяването на свободата и демокрацията в Европа“, е посочено в декларацията.
„Бъдещето трябва да се основава на историческите факти и на справедливостта за жертвите на тоталитарните режими. Ние сме готови за диалог с всеки, който застане зад тези принципи, казват те. Изкривяването на историческите събития, които доведоха до Втората световна война и до разделянето на Европа като неин резултат, е тъжен опит да се подправи историята“, пишат още те.