Мецола поздрави България и Румъния за Шенген и се обяви за още по-силен ЕС!

0
21
Election of the new President of the European Parliament
Нюз.бг

Имаме нужда от силна България в силен Европейски съюз (ЕС), за да се справим с предстоящите предизвикателства. Това заявява председателят на Европейския парламент (ЕП) Роберта Мецола в интервю за БТА.

Страната ни е предприела важни стъпки за справяне с нелегалната миграция и укрепване на сигурността. Опасенията на държавите членки относно миграционните предизвикателства са забавили разширяването на Шенгенското пространство твърде дълго, уверена е Мацола. ЕП винаги е бил категоричен, че България и Румъния принадлежат към Шенгенското пространство. Подкрепихме пълното присъединяване към Шенген от първия ден, защото знаем, че по-силен Шенген означава по-безопасна и по-обединена Европа.

Според нея, бързият и лесен обмен на информация и данни между различните органи ще остане от решаващо значение в борбата срещу престъпността и тероризма.

Като основни предизвикателства пред ЕС през 2025 г. Мецола очерта войната в Украйна, ефективността на европейска архитектура за сигурност и отбрана, кризата с разходите за живот, зеления и цифров преход и разширяването на Общността.
Що се отнася до отношенията на ЕС със САЩ след избирането на Доналд Тръмп за президент, председателят на ЕП коментира, че търговска война с по-високи мита не би била от полза за никого.
„Трябва да бъдем по-смели в прокарването на нашите европейски интереси – точно както правят американците“, добави тя.

„Бих предупредила да не се правят ранни заключения, които биха могли несправедливо да стигматизират определени части от населението и да хвърлят вината върху миграцията като цяло“, коментира Мецола нападението в германския град Магдебург.

В Европа постигнахме голям напредък в подобряването на нашата рамка за сигурност, включително укрепване на трансграничното споделяне на данни чрез инструменти като Шенгенската информационна система.

Директивата за резервационните данни на пътниците, чрез укрепване на Европол и подобряване на оперативната съвместимост на базите данни за правоприлагането, счита тя. Разполагаме с много от инструментите, но сега трябва да се уверим, че властите ще ги използват.


ADS