Това каза пред ФрогНюз народният представител от „Продължаваме Промяната – Демократична България“ Мартин Димитров, член на парламентарната Комисия по бюджет и финанси.
Г-н Димитров, видяхме данните на Българската народна банка за финансовото състояние на страната ни – отчита се по-нисък дефицит, рекорден ръст на чуждестранните инвестиции, икономически ръст. Какви са изводите от тези данни?
Първо, през 2023 година се очертава реален растеж – като се извади инфлацията, на българската икономика от 1,9%. Това е повече от всички прогнози. Ако някой би казал, че 1,9-2% е малко, да продължаваш да растеш на фона на нулев растеж или спад в много европейски държави е добра новина. Първата важна добра новина от данните на БНБ е тази. Има основание тя да продължи и през 2024 година. Ако постигнем растеж от 3,2% – както е планирано, на фона на трудни и слаби данни за Европейския съюз, това също ще е добра новина. Трябва да гледаме нашият резултат спрямо средното за Европейския съюз.
Втората добра новина е растежът на преките чуждестранни инвестиции в периода януари-октомври 2023 година спрямо януари-октомври 2022 година. Растежът е рекорден за последните 12 години. 80% от този растеж е реинвестирана печалба – компании, които са дошли в България, създали са своя бизнес, преценяват, че ситуацията е благоприятна и реинвестират своята печалба в българската икономика. Това – в такъв мащаб, не го е имало от 10-12 години. Не че това е достатъчно, може и още, но това са положителни развития.
Четвъртата добра новина е, че бюджетният дефицит за 2023 година се очаква да е 2,2% на база европейската методология за начислена основа. То не беше Радев и служебни правителства, то не бяха хора от ГЕРБ, не бяха “Възраждане” и ИТН да обясняват за някакви измислени фалити.
Фактът, че успяхме още първата година дефицитът да бъде намален и то на 2,2% при планиране на служебния кабинет за 6,4% – за същата тази година, която е с 2,2%, това означава няколко неща. Първо, че има добри новини от събираемостта на данъците. Това още не е тенденция, но трябва да се превърне в тенденция. Второ, това показва, че когато има редовно правителство и то започне да кара приходните агенции да си вършат работата, това дава резултати.
Извън икономическия анализ, какъв е политическият Ви прочит на ситуацията – какви са политическите изводи от икономическите данни?
Изводът е, че ако имахме служебни правителства, вероятно сега ситуацията щеше да е драматично по-лоша. Със сегашното редовно правителство има сериозно подобрение на тези показатели. Аз искам още, за мен това е само началото, но добро начало, което трябва да оценим позитивно и да си кажем, че ако това добро начало продължи, има шанс България най-накрая да не е последна в европейските класации за благосъстояние.
Има шанс – на фона на Европа, която в немалката си част е изпаднала в рецесия, България да продължи да има икономически растеж. Това е друга важна политическа и икономическа цел за нашата страна. Има шанс България да започне да се превръща във все по-добро място за инвестиране.