„Служебното правителство не може да внесе бюджет с по-висок дефицит, защото означава неспазване на законови разпоредби.
„Аз няма да бъда финансовият министър, който ще предложи намаляване на капиталовите и разходните части на бюджета“. Това заяви служебният финансов министър Людмила Петкова след заседанието на Министерски съвет.
Людмила Петкова подчерта, че служебното правителство е изпълнило задълженията си да изготви бюджет и да го внесе в Народното събрание. Служебното правителство изцяло се е съобразило с действащото законодателство, както по разходната част, така и по отношение на бюджетния дефицит. Ние нямаме правомощията да променяме законите.
Недопустимо е в изказването на медийни експерти да се настройва обществото срещу определени сектори относно действителния размер на възнагражденията.
Людмила Петкова видимо засегната от критиките за Бюджет 2025 емоционално се противопостави на критиките, лъжите и непрофесионални становища и откровени спекулации относно бюджета за следващата година.
Петкова обърна на разходната част на Бюджет 2025, като тя заяви, че няма нищо фалшиво по отношение на политиките, които влизат в разходната част на бюджета. служебното правителство не може да предложи бюджет, който не съответства на действащото законодателство, аргументира се финансовият министър.
Не правителството създава хаос в разходната част на бюджета, а политиката по доходите е хаос, по-точно липсва цялостна политика по доходите, аргументира се Петкова. Като пример тя посочи приемане на увеличение за възнаграждения по средата на годината, без те да са финансово обезпечени.
И запита политиците и експертите кои разходи да се съкратят – разходите за заплати, разходите за пенсии или разходите за капиталовата програма.
„Аз няма да съм финансовият министър, който ще предложи намаляване на доходите и пенсиите на хората или ще предложи намаляване на проектите на общините за образование, здравеопазване, култура“, отсече Людмила Петкова.
Според нея не е коректно да се обвинява МФ и служебното правителство за бюджета. Служебното правителство се съобрази с всички действащи закони и политики при изготвяне на бюджета за 2025 г., увери Людмила Петкова.
По отношение на капиталовите разходи, Петкова заяви, че за икономически растеж на общините трябват инвестиции. Планираните капиталови разходи за 2025 г. в размер на 14 млрд. лв. – 7 по отношение на европейските средства и 7 млрд. лв. за министерствата, ведомствата и общините.
През 2025 г. капиталовите разходи включват средства, които да се осигурят за незапочнатите и незавършените проекти, както и за нови разходи. Кои средства от капиталовите разходи да бъдат намалени? Това означава започната и недовършена ВиК инфраструктура и населените места да нямат модерна, транспорта, културна, туристическа и социална инфраструктура.
Людмила Петкова засегна и приходната част на Бюджет 2025, като отсече, че не предложения проект на бюджет за следващата година застрашава финансовата стабилност на страната, а приетите хаотични политики и законодателство. Трябва ли да се твърди, че бюджетът на 2024 е бил фалшив, като разликата между сегашния проектобюджет и миналогодишния е 4 млрд. лв., запита Петкова.
Аз няма да бъда финансовият министър, който ще вдига данъците за гражданите и бизнеса – за трети път заяви какво няма да бъде Людмила Петкова.