Русия заяви днес, че каквото и да е разполагане на „британски военни активи“ в Украйна според новото стогодишно споразумение за партньорство между Киев и Лондон ще предизвика безпокойство у Москва, предадоха Ройтерс и БТА.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков беше помолен да коментира възможността Великобритания да установи военни бази в Украйна според обявеното вчера от украинския президент Володимир Зеленски и британския премиер Киър Стармър споразумение.
„Предвид това, че Великобритания е страна от НАТО, напредването на нейната военна инфраструктура към нашите граници със сигурност е наистина обезпокояващ елемент. При всяко положение ще е нужно допълнително да анализираме какво ще се случи“, заяви Песков.
По време на вчерашните преговори в украинската столица Зеленски заяви, че е говорил със Стармър относно желанието на Киев за разполагането в страната на западни миротворци, ако войната с Русия приключи.
На въпрос дали Великобритания ще изпрати войски, Стармър заяви по време на интервю за „Скай нюз“, че е обсъдил това със Зеленски и другите съюзници и че Обединеното кралство „ще изиграе пълната си роля“.
Песков заяви, че Москва „приема негативно“ възможността за британско сътрудничество с Украйна в Азовско море, което той описа като „вътрешно море“ за Русия.
Азовско море граничи с югозападна Русия, части от Южна Украйна, които Русия завзе по време на войната, и полуостров Крим, който Москва заграби и анексира от през 2014 г. Споразумението, подписано вчера, има за цел да задълбочи двустранните отношения в сферата на отбраната и очертава продължаване на военната помощ за Украйна. Британското правителство разкри подробности от него, като го определи като „знакова стъпка за засилване на военното сътрудничество, особено в областта на морската сигурност“.
Споразумението създава нова рамка за укрепване на сигурността в Балтийско, Черно и Азовско море, насочена към възпиране на руската агресия, посочиха от администрацията на Киър Стармър.
Споразумението определя Великобритания като ключов партньор на Украйна в енергийния сектор и предвижда съвместни инициативи по стратегиите за добив на критично важни минерали и „зелено“ производство на стомана.
По искане на Украйна като част от споразумението Великобритания разработи нова система за проследяване на откраднатото зърно от земите в окупираните от Русия територии, което се ребрандира и продава на международния пазар.
Специализирана база данни, разработена от британското министерство на околната среда, прехраната и развитието на селските райони, ще бъде предадена на Украйна, за да бъдат подпомогнати тези усилия.