Китайски официални лица са поискали от иранските си колеги да помогнат за ограничаването на атаките срещу кораби в Червено море от подкрепяните от Иран хуси или да рискуват да навредят на бизнес отношенията с Пекин, предава „Ройтерс“, позовавайки се на четирима ирански източника и дипломат, запознати с въпрос каза.
Дискусиите за атаките и търговията между Китай и Иран се състояха на няколко скорошни срещи в Пекин и Техеран, казаха иранските източници, отказвайки да предоставят подробности кога са се състояли или кой е присъствал.
„По принцип Китай казва: „Ако нашите интереси бъдат накърнени по някакъв начин, това ще се отрази на бизнеса ни с Техеран. Така че кажете на хусите да проявят сдържаност“, каза ирански служител, информиран за преговорите, който говори с „Ройтерс“ при условие анонимност.
Атаките, които според хусите са в подкрепа на палестинците в Газа, повишиха разходите за корабоплаване и застраховка, като прекъснаха ключов търговски път между Азия и Европа, използван широко от кораби от Китай.
Иранският петрол обаче представлява само 10% от вноса на суров петрол в Китай и Пекин има набор от доставчици, които биха могли да запълнят недостига от другаде.
Иранските източници казаха, че Пекин е дал да се разбере, че ще бъде много разочарован от Техеран, ако кораби, свързани с Китай, бъдат ударени или интересите на страната бъдат засегнати по някакъв начин.
Потърсен за коментар относно срещите с Иран за обсъждане на атаките в Червено море, китайското министерство на външните работи каза: „Китай е искрен приятел на страните от Близкия изток и се ангажира да насърчава регионалната сигурност и стабилност и да търси общо развитие и просперитет. “
„Ние твърдо подкрепяме страните от Близкия изток в укрепването на тяхната стратегическа независимост и обединяването и сътрудничеството за разрешаване на проблемите на регионалната сигурност“, се казва в съобщението, видяно от Reuters.
Четирите ирански източника казаха, че не е ясно дали Иран ще предприеме някакви действия след дискусиите с Пекин.
Залозите са високи за Иран, тъй като Китай е една от малкото сили, способни да осигурят милиарди долари инвестиции, от които Техеран се нуждае, за да поддържа капацитета на петролния си сектор и да поддържа икономиката си на повърхността.