Какво значат изказванията на Тръмп и Борис Джонсън за край на войната в Украйна!

0
79
orig[1]
Дир.бг

Напоследък кандидатът на републиканците за президент на САЩ Доналд Тръмп почти ежедневно обещава много бързо да прекрати войната в Украйна. По-специално той писа за това след разговора с украинския президент Володимир Зеленски, като заяви, че враждуващите страни ще имат възможност да сключат „сделка“.

А в неделя той направо каза, че ще прекрати войната в Украйна още преди встъпването си в длъжност, ако спечели изборите. Според публикациите в медиите планът на Тръмп е да спре войната по фронтовата линия и да даде на Русия териториите, които тя вече е завзела.

Резонанс предизвика и статията на бившия премиер на Великобритания Борис Джонсън.

По някаква причина в Украйна статията на Джонсън беше наречена „планът на Тръмп“, въпреки че самият бивш британски премиер директно посочи, че това са негови (на Джонсън) мисли, пише украинското издание „Страна“.

В статията Джонсън пише, че изгоден вариант за Киев и за Запада е прекратяването на войната в границите от преди 24 февруари 2022 г. и последващо влизане на Украйна в НАТО и ЕС. Освен това украинските въоръжени сили в Алианса биха могли да заместят американската армия в Европа, като по този начин САЩ ще бъдат освободени от част от тежестта на осигуряването на сигурността в Европа (към което се стреми Тръмп).

В същото време Джонсън не споменава като условие оттеглянето на Путин, репарациите за Украйна или демократизирането на вътрешната политика на Русия като условие за възстановяване на отношенията.

По принцип всички тези изявления засега могат да бъдат пренебрегнати. Тръмп все още не е спечелил изборите. А ако го направи, не е сигурно, че ще успее да пречупи инерцията на американската външна политика. В навечерието на предишния си мандат той също каза и обеща доста неща (включително по отношение на Украйна и Русия), но в крайна сметка кардинална промяна не настъпи. Мислите на бившия британски министър-председател в момента са само негови мисли и нищо повече.

Въпреки това статията на Джонсън съдържа два много показателни момента.

Първо, дори ястреб като Джонсън вече не говори нито за границите от 1991 г., нито за това, че Русия трябва да плати репарации на Украйна, нито пък за необходимостта от отстраняване на Путин от власт. Тоест той фактически премахва от дневния ред темата за нанасяне на военно поражение на Русия. И нещо повече, той дори предлага възстановяване на отношенията между Москва и Запада.

Изявлението на Тръмп, че ще бъде сключена „сделка“ между Украйна и Русия, също може да означава, че бившият президент на САЩ има предвид мирен договор.

И тук трябва да се припомни, че сключването на пълноценен мирен договор (а не примирие) е едно от основните искания на Путин за прекратяване на войната в Украйна. Става дума за договор, който предвижда международно признаване на „новите граници“ и съответно отмяна на санкциите срещу Русия.

В същото време Путин няма никакво намерение да говори за каквото и да било връщане към границите от 2022 г., когато неговата армия напредва и има инициативата на фронта. Напротив, той настоява да се даде на Руската федерация цялата територия на четири региона и да се обяви неутрален статут на Украйна.

Може би обаче Кремъл би бил склонен да разглежда сегашната фронтова линия като нова граница като компромис в замяна на мирен договор и отмяна на санкциите.


ADS