Разводът между Европейския съюз и Великобритания върви с пълни сили след парламентарните избори в кралството. След категоричната победа на премиера Борис Джонсън той обеща, че страната ще напусне съюза на 31 януари.
Тази дата ще даде началото на битката за това как раздялата ще проработи. По-голямата част от дейността на бизнеса и ежедневния живот ще останат непроменени, докато ЕС и Великобритания не се договорят за въпросите относно търговията, сигурността и паспортите за домашни животни. Анализатори смятат, че крайният срок е доста амбициозен, като се има предвид, че подобни споразумения отнемат години, съобщиха от Bloomberg TV Bulgaria.
1. Не е ли приключил Brexit вече?
Brexit не е приключил, само споразумението към него. След изборите на 12 декември, консервативната партия на Борис Джонсън спечели с мнозинство от 80 места. Въпреки това, законодателството за приемането и провеждането на Brexit трябва да се одобри от парламента без да има очевидни препядствия за осъществяването.
2. Как ще изглежда Brexit в началото?
Една от първите крачки по Brexit беше промяната на облика на новоиздадените паспорти. Други признаци за промяната остават невидими за момента:
– Свободното движение на европейските и британски граждани в и извън блока ще остане същото;
– Ще влезе в сила сделка, защитаваща правата на повече от 3 млн. европейски граждани, живеещи във Великобритания, както и на около 1 млн. британци в блока. Това ще позволи на тези жители да останат в страната, в която се намират, да получават пенсиите си и да имат достъп до здравни услуги;
– Великобритания ще плати сметката за развода. Това значи общо 33 млрд. пауда (43 млрд. долара) за Кралството;
– Плановете за избягване на граница между Република Ирландия и Северна Ирландия ще бъдат приведени в изпълнение, въпреки че няма да влязат в сила до края на транзитния период.
3. Какво остава неуточнено?
Изготвеното законодателство за Brexit не засяга въпроса за това как ще изглеждат отношениеята между Обединеното кралство и ЕС след края на преходния период, който ще продължи до декември 2020 г. Предполага се, че двете страни ще подпишат договор за свободна търговия, но нищо не е сигурно до този момент и всичко е въпрос на политически преговори.
Чуждестранните компании, които са базирани във Великобритания, но изнасят стоки за ЕС все още не знаят какви ще са условията за търговия през Ламанша, които се очаква да се въведат през 2021 г.
Очаква се през следващите месеци да се водят сериозни спорове между Великобритания и ЕС. Основните опасения са, че Кралството ще се превърне в регулиран „Сингапур на Темза“.