Как Тръмп и Харис ще подходят към войната между Русия и Украйна?

0
9
kamala trump[1]
Дир.бг

Украйна и войната ѝ с Русия се превърнаха в централна и противоречива тема в президентската кампания в САЩ през 2024 г. Бруталният конфликт, в който са убити или тежко ранени един милион души, не показва признаци на прекратяване.

Камала Харис се ангажира да продължи политиката на своя предшественик, която включва военна, икономическа и политическа подкрепа за Украйна и запазване на санкционния натиск върху Русия.                                                                  Президентът на САЩ Джо Байдън заяви, че Украйна трябва да надделее в тази война и че Русия няма да победи. Доналд Тръмп, който твърди, че войната нямаше да избухне, ако той беше президент през 2022 г., заяви, че може да я прекрати 24 часа след избирането си, преди встъпването си в длъжност.

Въпросът за американския избирател е дали Съединените щати трябва да продължат да подкрепят Украйна толкова дълго, колкото е необходимо (както сега казва Белият дом), или трябва да окажат натиск върху Украйна да преговаря с Русия и да прекрати войната, без да е възстановила пълната си териториална цялост.

Републиканците от MAGA и много прогресивни демократи се питат защо е в националния интерес на САЩ да се наливат толкова много пари в подкрепа на Украйна, вместо да се предпочете бързото прекратяване на конфликта.

Въпреки първоначалното желание на Тръмп да осигури нов договор за контрол на въоръженията с Русия, неговата администрация направи много за разрушаването на 50-годишния режим за контрол на въоръженията.

Съединените щати се оттеглиха от Договора за ядрените оръжия със среден обсег на действие от 1987 г. и от Договора за открито небе от 2002 г. Впоследствие Русия се оттегли и от двата договора, оставяйки Договора за нов СТАРТ като единственото останало споразумение, регулиращо ядрените арсенали на двете ядрени суперсили в света.


ADS