Докато повече от три четвърти от грузинците подкрепят членството в НАТО и ЕС, протестиращите смятат, че управляващата партия „Грузинска мечта“ умишлено се опитва да провали тази западна политическа траектория, за да не разклати лодката с Кремъл, пишат от брюкселското издание „Politico“. Последният повод за масовите антиправителствени демонстрации бе именно идеята за закон срещу чуждестранните агенти, който притесни мнозина заради потенциала си да се превърне в повод за репресии срещу журналисти и инакомислещи на фона на предстоящите идната година избори.
Хиляди хора се включиха в протестите срещу плановете на правителството за приемането на този закон, който мина на първо четене в парламента. На площада в Тбилиси се стекоха възрастни и деца с очаквания, че полицията няма да прибегне до насилие.
Оказаха се в грешка.
Напрежението започна да кипи в сряда вечерта, огато изтече срокът, наложен от опозиционните политици на правителството да оттегли законопроекта. Когато протестиращите започнаха да се придвижват към входа на парламента, за да го блокират, беше изпратена полиция за борба с безредиците. Въоръжени със сълзотворен газ и водни оръдия, те започнаха да изтласкват протестиращи от двете страни на парламента, като в крайна сметка превзеха булевард „Руставели“, където се бяха събрали повечето протестиращи.
В тълпите бяха хвърлени експлозиви.
Сбълъсък продължи през цялата нощ. Според официалните данни на полицията 66 души са били арестувани. Много, включително журналисти, съобщиха за малтретиране от страна на полицията.
В крайна сметка протестът даде резултат. В четвъртък грузинците се събудиха, за да научат, че управляващата партия оттегля законопроекта. В съвместно изявление с „Народната сила“ – група депутати от бивша управляваща партия, известни със своите антизападни позиции, „Грузинска мечта“ обеща да оттегли законопроекта, без да поставя условия.