ISW : Си е по-резервиран, отколкото Путин желае!

0
734
putin dzinpin1
Източник : БГНЕС

Вторият ден от посещението на китайския президент Си Дзинпин в Москва продължи да предполага, че руският държавник Владимир Путин не е успял да осигури неограничено двустранно партньорство с Китай, на което по всяка вероятност се е надявал, посочват в доклада си от Института за изследване на войната.

Путин и Си подписаха „Съвместно изявление на Руската федерация и Китайската народна република за задълбочаване на всеобхватното партньорство и стратегическо сътрудничество, навлизане в нова ера“, в което се подчертава, че руско-китайските отношения са всеобхватни, стратегически и на ниво най-високо ниво в историята

Съвместното изявление очертава различни двустранни намерения и потвърждава ангажимента на Русия и Китай към държавния суверенитет и териториалната цялост на другата страна, наред с други дипломатически обещания.

Ангажиментите, поети от Си Дзинпин и Путин обаче бяха значително едностранчиви, което показва, че Си се съгласява на по-резервирана версия на руско-китайските отношения, отколкото Путин вероятно желае.

Си похвали Путин, потвърди ангажимента на Китай към Русия в Съвета за сигурност на ООН и разшири позицията на Китай за политическо уреждане на войната в Украйна, но китайският държавник не отиде много отвъд предложенията. Путин от своя страна направи точно обратното – обяви редица мерки, които сигнализират за продължаващата ориентация на Русия и зависимостта от Китай в енергийния и икономическия сектор, които изглеждат много едностранчиви в сравнение с относително умерените ангажименти на Си.

Освен това Си не изрази намерение да предостави подкрепа за войната на Русия в Украйна извън неясни дипломатически уверения, което вероятно е стъпка назад от това, което Путин се надяваше да осигури в преговорите.

Путин отбеляза, че Русия и Китай са имали „много съдържателен и откровен обмен на мнения“ относно перспективите за по-нататъшното развитие на руско-китайските отношения.                                                                                                                 В подобна реторика по-специално липсва езикът, който обикновено се използва в дипломатическите четения, за да се посочи, че двете страни са постигнали окончателни и съществени споразумения.


ADS