Финансистът на „Вагнер Груп“ Евгений Пригожин и основателят Дмитрий Уткин загинаха, след като руските сили свалиха самолет, превозващ висши командири на „Вагнер“, над Тверска област. Руската федерална авиационна агенция (Росавиация) съобщи на 23 август, че всички пътници – Евгений Пригожин, Дмитрий Уткин, Сергей Пропустин, Евгений Макарян, Александър Тотмин, Валерий Чекалов, Николай Матюзеев – са загинали при катастрофата заедно с тримата членове на екипажа.
Това обобщи Институтът за изследване на войната.
Руското опозиционно издание „Досие“ съобщи, че Чекалов, който е под санкциите на САЩ за прехвърляне на боеприпаси в Русия и е действал от името на Пригожин, е контролирал логистиката на транспорта на Вагнер и „гражданските“ проекти в чужбина.
Руски вътрешен източник твърди, че Чекалов е бил и ръководител на службите за сигурност на „Вагнер“, въпреки че друг източник опровергава това твърдение.
„Досие“ съобщава също, че няколко други от пътниците са се присъединили към частната армия между 2015 и 2017 г. и са се сражавали в Сирия, въпреки че сегашните им позиции не са ясни.
Руските източници засилиха кадрите, на които очевидно се вижда как руска ракета поразява самолета, превозващ Пригожин, Уткин и други командири на „Вагнер“, както и останките от самолета.
Вътрешен източник твърди, че две ракети С-300 са свалили самолета.
Данните за проследяване на полета на самолет Embraer Legacy 600 (регистрационен номер RA-02795), регистриран за Wagner Group, спират след 18:11 ч. московско време, докато е над Тверска област.
Руски източници твърдят, че втори самолет Embraer, собственост на Wagner Group (регистрационен номер RA-02748), е излетял от Москва, но се е обърнал и е кацнал на летище „Остафиево“ в Москва по време на удара.
Данните за проследяване на полета показват, че този втори самолет е пристигнал в Санкт Петербург в 18:27 ч. и е отлетял обратно за Москва 20 минути по-късно, пристигайки обаче в 20:02 ч.
Руското министерство на отбраната (МО) и Кремъл унищожават частната военна компания „Вагнер“ (ЧВК) и отслабват авторитета на Пригожин още от времето на бунта, а убийството на висшето ръководство на „Вагнер“ вероятно е последната стъпка за ликвидирането на „Вагнер“ като независима организация.
Източници от „Вагнер“ и руски вътрешни източници съобщиха, че руското МО наскоро е започнало да формира нови частни военни компании, които да заменят „Вагнер“ в Африка и Близкия изток, и е започнало да набира персонал от „Вагнер“.
Командири на „Вагнер“ посочиха, че двама високопоставени служители на „Вагнер“ са се присъединили към руското МО, а вътрешни източници твърдяха, че някои служители на „Вагнер“ са започнали да напускат Беларус, след като беларуският президент Александър Лукашенко е отказал да финансира „Вагнер“, когато е разбрал, че Русия няма да плати разходите.
След бунта онлайн личността на Пригожин до голяма степен бе заглушена – вероятно като част от сделката между Лукашенко, руския президент Владимир Путин и Пригожин – което може да е повлияло негативно на способността на „Вагнер“ да набира нов персонал в условията на клеветническата кампания на Кремъл срещу Пригожин.
Руското МО и Кремъл на практика са създали условия, при които Пригожин вече не може да оказва адекватна подкрепа на контингента на „Вагнер“, освен ако не успее да осигури ново финансиране и мисии за персонала на „Вагнер“ в непосредствено бъдеще. Подобни условия в крайна сметка можеха да доведат до бавна загуба на бойци от „Вагнер“ и да накарат Пригожин да загуби своята значимост и влияние.
Вероятно Пригожин се е опитвал да се противопостави на унищожаването на „Вагнер“ от страна на руското МО и Кремъл. Руски вътрешен източник, за който се съобщава, че е свързан с руските служби за сигурност, твърди, че „прибързаното“ заминаване на Пригожин за и от Африка е било в отговор на плановете и мерките на Главното управление на руския Генерален щаб (ГРУ) за подкопаване на присъствието на „Вагнер“ в Африка.
Източникът твърди, че заместник-началникът на ГРУ (началник на Службата за специални дейности) генерал-полковник Андрей Аверянов е ръководил усилията за пълно блокиране на дейността на „Вагнер“ в Африка и че е имало планове за създаване и обучение на армейски корпус от над 20 000 души като заместници на „Вагнер“. Източникът добавя, че Пригожин е бил дълбоко против тези усилия и „е положил всички усилия да ги предотврати“. ISW отбелязва, че в средата на август Пригожин и представителите на „Вагнер“ са активизирали усилията си за възстановяване на „Вагнер“ в Африка и Близкия изток, а Пригожин дори е публикувал видеоклип със себе си в неуточнена африканска държава на 21 август – един от малкото публикувани видеоклипове на Пригожин след бунта.
Този видеоклип изглежда има силен подтекст за вербуване и е възможно Пригожин да е пътувал до Африка с надеждата да осигури по-нататъшни мисии за персонала на „Вагнер“, независими от руското МО и Кремъл.
Съобщава се, че Аверянов е участвал и в други опити за убийство на високопоставени лица, като отравянето на Сергей и Юлия Скрипал, и е възможно руски служители да са се възползвали от паниката и импулсивността на Пригожин, за да елиминират висшето ръководство на Вагнер!